Ušačy

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ušačy

[ uš'atšõ ]
valgevene Ушачы (Ušatšõ)
vene Ушачи (Ušatši)


Elanikke: 5514 (2009)[1]

Koordinaadid: 55° 11′ N, 28° 37′ E
Ušačy (Valgevene)
Ušačy

Ušačy (transkribeerituna Ušatsõ, poola keeles Uszacz, ka Uszacze) on alev Valgevenes Viciebski oblastis, Ušačy rajooni ja Ušačy külanõukogu halduskeskus.

Ušačy nimi tuleneb Ušatša jõest, mis voolab läbi alevi. Jõe vasakul kaldal on individuaalelamute piirkond, paremal aga asuvad kortermajad. Alevis on laste spordikool ja keskkool. Antakse välja ajalehte Патрыёт. Ušačys on kaks raamatukogu ja kultuurimaja. Tegutseb U. Labanka nimeline Rahvusliku Kuulsuse Muuseum. Asulas on puidutööstus.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ušačyt mainitakse esimest korda XVI sajandi lõpus, mil see oli Antin Sielava valduses. Hiljem kuulus asula Štšõtadele, Szabydele, Plateritele. Aastal 1716 ehitati Ušačysse klooster, aga aastal 1758 andis Poola kuningas August III asulale linna staatuse, kinnitades ühtlasi ka Ušačy vapi.

Poola esimesel jagamisel aastal 1772 eraldati Ušačy seni piirkonna keskuseks olnud Połackist. Aastal 1787 rajati kloostri juurde kuueklassiline kool. Poola teisel jagamisel aastal 1793 sai piirkonna endale Venemaa, aastal 1805 sai linnast alev.

1812. aasta isamaasõda tõi endaga kaasa lahingud Vene ja Prantsuse vägede vahel. Aastal 1863 surusid vene väed maha poolakate ülestõusu ja rüüstasid Ušačy kloostri, lisaks veel mitmeid teisi kloostreid selles piirkonnas. Kui aasta 1905 tõi kaasa Venemaa usupoliitika liberaliseerumise, tõi see asulas kaasa massilise usuvahetuse ja kloostri juures asunud katoliku kirik taastati. See tõi kaasa tsaarivõimude korralduse hakata taastatud kirikus pidama õigeusu jumalateenistusi, mistõttu asulasse hakati ehitama uut katoliku kirikut.

Aastast 1924 oli Ušačy Valgevene NSV koosseisus. Vana dominiiklaste püstitatud katoliku kirik laastati taas. Teises maailmasõjas hukkus 735 elanikku. Ušačy kuulus Połacki-Lepeli partisanide tegevuspiirkonda. Ušačys oli partisanibrigaadi staap, asulas tegutses põrandaalune trükikoda, telefonijaam, partisanidel oli koguni oma elektrijaam.

Ušačy õigeusu kirik

Ušačy elanikke[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]