Tursunzoda

Allikas: Vikipeedia
Tursunzoda

tadžiki Турсунзода (Tursunzoda)

Elanikke 46 700 (2010)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 38° 31′ N, 68° 14′ E
Tursunzoda (Tadžikistan)
Tursunzoda
Tursunzoda linnavalitsuse hoone
TALCO tehas

Tursunzoda on linn Tadžikistanis, Tursunzoda rajooni keskus. Asub 60 km Dušanbest läänes Usbekistani piiri lähedal.

1978. aastani oli linna nimi Regar, mis tähendab 'linn liival'. Praeguse nime sai linn ja kogu rajoon luuletaja Mirzo Tursunzoda auks. Ainult raudteejaam kannab endiselt Regari nime.

Linna ümbrus on rikkalikult veega varustatud. Vahetult linna servas asuvad Širkenti jõgi läänes ja Karatagi jõgi idas, kaugemal idas on Kofarnihoni jõgi.

Regari küla tekkis põllumajanduspiirkonna keskusena. Sealkandis kasvatati puuvilju, eriti greipi, juurvilju ja puuvilla.

1960. aastatel rajati lähedusse Vahši jõele Nureki hüdroelektrijaam, mistõttu linna asukoht muutus tööstuse arengu jaoks soodsaks. Linnas asuvad portselani-, tellise- ja kaablitööstus ning puuvillapuhastusettevõtted.

Tursunzodas asuv TALCO alumiiniumitehas on Kesk-Aasia suurim ja üks maailma suurimaid. Tadžikistanis endas ei ole alumiiniumimaaki, nii et tooraine tuleb importida. Tehase ehitus algas 1972 ja pandi tööle 31. märtsil 1975. See on kogu Tadžikistani tähtsaim tööstusettevõte ja tarvitab 40% Tadžikistanis tarbitavast elektrist. 2002. aastal tehtud uurimus näitab, et tehas on põhjustanud piirkonnas tehasest allavoolu fluorireostuse.

Linnas on telejaamad TV-REGAR ja TV-TADAZ, ajalehed Aluminiy Tojikiston ja Regar ning raadiojaam.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]