Tre Cime di Lavaredo

Allikas: Vikipeedia
Tre Cime di Lavaredo vaade
Tre Cime di Lavaredo vaade
Tre Cime tippude vaade Lavaredo kuru suunast
Tre Cime tippude vaade Lavaredo kuru suunast

Tre Cime di Lavaredo (saksa keeles Drei Zinnen, tõlkes 'kolm tippu') on mägi Alpides Itaalia Dolomiitides. Selle moodustavad kolm järsku, üksteisest eraldatud, peaaegu vertikaalsete seintega kaljut. Oma iseloomuliku ilusa kuju tõttu on Tre Cime Dolomiitide üks tuntumaid tippe. Kaljud koosnevad kohalikust roosakast kihilisest dolomiidist ning on madala päikesevalguse ajal ise samuti sooja, kergelt kollakasroosa tooniga.

Mägi asub samanimelises Itaalia rahvuspargis (itaalia keeles Parco Naturale Tre Cime, saksa keeles Naturpark Drei Zinnen).

Tippude nimed ja kõrgused on:

  • Cima Piccola / Kleine Zinne ('väike tipp'), 2857 meetrit
  • Cima Grande / Große Zinne ('suur tipp'), 2999 meetrit
  • Cima Ovest / Westliche Zinne ('läänetipp'), 2973 meetrit

Ajalooliselt ja kultuuriliselt eraldavad Tre Cime ja teised ümberkaudsed mäed saksakeelset Lõuna-Tirooli piirkonda itaaliakeelsest Bellunost. Kuni 1919. aastani kulges siit läbi ka Itaalia – Austria-Ungari piir. Seetõttu on kohanimed tihti antud kahes keeles.

Esimese maailmasõja ajal jooksis Dolomiitidest läbi Itaalia ja Austria-Ungari vahelise nn "Valge sõja" rinne. Tre Cime piirkonnas võideldi aktiivselt 1915.–1917. aastatel. Sõjapidamine rohkem kui 2000 meetri kõrgusel oli logistiliselt väga keeruline; selle jaoks rajati mägedesse tunneleid, kaevikuid, redeleid ja hulgaliselt köisteesid (kaabeltõstukeid). Tre Cime läheduses on need rajatised või nende jäljed endiselt näha.

Mäe ümber teeb ringi suhteliselt kerge ja väga populaarne matkarada, mille algus on Rifugio Auronzo juures olevas autoparklas (kõrgus 2320 meetrit). Lisaks on läheduses mitu mägimaja ning palju nendeni viivaid radu. Päris tippudesse jõudmine nõuab tehnilist kaljuronimist.