Tragakant

Allikas: Vikipeedia
Tragakant
Astragalus gummifer

Tragakant ehk tragantkummi[1], ka tragant[2] on liblikõielise kummi-hundihamba (Astragalus gummifer) ja mõnede teiste lähedaste hundihambaliikide koorest saadud kummivaik: põõsa koorevigastustest imbub vedelikku, mis õhus kõvaks kummivaiguks tardub.

Koostis[muuda | muuda lähteteksti]

Tragakant on erinevate orgaaniliste ainete segu. Tähtsamad osised on lahustuv polüsahhariid tragakantiin ja mittelahustuv bassoriin, mida tragakant sisaldab 60%–70% ja mis vees ei lahustu, vaid ainult paisub, moodustades geeljaid osakesi. Mida kvaliteetsem on tragakant, seda vähem sisaldab ta tragakantiini. Veel sisaldab tragantkummi tselluloosikiude ja erinevaid valke[3].

Omadused[muuda | muuda lähteteksti]

Tragantkummi on kumja konsistentsiga, värvitu kuni tumepruun, läbipaistev, lõhnatu ja maitsetu, sitke ja raskesti peenestatav. Ta sarnaneb välimuselt kummiaraabikuga, kuid on märgatavalt parema sidumisvõimega. Külmas vees ei lahustu, vaid paisub, lahustub vaid kuumutamisel. Liim on täiesti värvitu. Tragakant on nõrgalt happeline, kuid ei ole ise väga stabiilne mineraalhapete suhtes: stabiilne viskoosne lahus on veel pH 5 juures[4].

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Et tragantkummi on väga hea kolloidide tekitaja, kasutatakse emulsioonide ja dispersioonide stabiliseerijana ja paksendusainena tekstiili- ja värvitööstuses ning farmaatsias[5].

Maalikunstis on tragakant levinud sideaine pastellipulkade ühe komponendina.

E413 nime all kasutatakse tragakanti emulgaatorina ja stabilisaatorina ning paksendajana maiustustes, karastusjookides ja toorjuustus[6].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://termin.eki.ee/esterm/concept.php?id=23415&term=tragantkummi[alaline kõdulink]
  2. "Arhiivikoopia" (PDF). Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 27. november 2019. Vaadatud 28. novembril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  3. https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/gum-tragacanth
  4. "Arhiivikoopia" (PDF). Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 27. november 2019. Vaadatud 28. novembril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  5. "Arhiivikoopia" (PDF). Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 27. november 2019. Vaadatud 28. novembril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  6. http://toidutare.ee/t%C3%B6%C3%B6riistad/s%C3%B5nastik/e-ained/1428B/

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]