Tiberi saar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vaade Tiberi saarele kagust

Tiberi saar (itaalia keeles Isola Tiberina, ladina keeles Insula Tiberina) on Tevere (ka Tiber) jõe ainus Rooma linna piiridesse jääv saar. Saar asub jõe lõunapoolses käänus.

Paadikujuline saar on ligikaudu 270 meetrit pikk ja 67 meetrit lai ning saar on olnud sildade abil jõe mõlema kaldaga ühendatud juba antiikajast alates. Olles algselt muistse Asklepiose templi ja hiljem haigla asukoht, seostatakse saart meditsiini ja ravitsemisega.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Tiberi saare illustratsioon 1593. aasta trükises

Saar on olnud ülejäänud Roomaga kahe silla abil ühendatud juba alates antiikajast ja seda kutsuti kunagi nimega Insula Inter-Duos-Pontes ("saar kahe silla vahel"). Ponte Fabricio sild ühendab saart selle kirdeosast Rooma Sant'Angelo linnaosas asuva Marsi väljakuga (jõe vasakul kaldal). Pons Cestiuse sild, millest on säilinud vaid mõned algsed osad, ühendab saart sellest lõuna pool asuva Trastevere linnaosaga (jõe paremal kaldal).

Legendi järgi viskasid vihased roomlased peale vihatud türanni Lucius Tarquinius Superbus langemist tema surnukeha Tiberisse. Tema surnukeha jäi seejärel pidama põhja, kus selle ümber kogunesid pori ja uhtliiv, mis moodustasid lõpuks Tiberi saare. Legendi teise versiooni järgi kogus rahvas kokku kogu oma põlatud valitseja nisu ja muu teravilja ning viskasid selle Tiberisse, kus sellest sai lõpuks saare alus.

Antiikajal, enne kui kristlus üle Rooma levis, välditi Tiberi saart kuna sellega seostati negatiivseid lugusid. Vaid kõige hullemad kurjategijad ja nakkavalt haiged olid sinna suletud. See aga muutus kui saarele ehitati tempel.

Asklepiose tempel (3. sajand eKr)[muuda | muuda lähteteksti]

Asklepiose saua ja selle ümber põimunud mao ähmased jäljed saare "vööril"

Kunagi oli Tiberi saar muistse vanakreeka tervisejumala Asklepiose templi asukoht. Jutustuste järgi oli aastal 293 eKr Roomas suur katkupandeemia. Peale sibülliga nõu pidamist sai Rooma senat juhtnöörid saarele Kreeka tervisejumalale Asklepiosele pühitsetud templi ehitamiseks. Peale seda saatis senat delegatsiooni Epidaurusse, et saada sealt jumaluse kuju.

Lähtuvalt tollastest uskumustest muretses delegatsioon templist mao ja tõi selle oma laeva pardale. Madu tõmbas end kohe laeva masti ümber keerdu ja seda käsitleti hea endena. Kui delegatsioon mööda Tiberi jõge tagasi seilas, libises madu laevalt maha ja ujus saarele. Seepeale arvati, et see oli märguanne Asklepioselt, kes soovis, et tema tempel ehitataks just sellele saarele.

Saar võidi Asklepiose templi asukohaks valida seetõttu, et see oli muust linnast eraldatud ja see võis aidata linnaelanike katku ja muude haiguste eest kaitsta (haiged läksid saarele, mitte ei tulnud linna templisse).

Saar oli lõpuks seal oleva templiga niivõrd seotud, et saart vormiti selliselt, et see meenutas laeva; meeldetuletusena sellest, kuidas legendi järgi templi asukoht kindlaks määrati. Travertiinkivist pealis lisati kallaste äärde 1. sajandi keskel või lõpus, et need meenutaks laeva vööri ja ahtrit. Lisaks paigutati saare keskele laeva masti sümboliseeriv obelisk. Veel ehitati saare ümber müürid ja saar meenutas seejärel Rooma laeva. Asklepiose saua ja selle ümber põimunud mao ähmased jäljed on saare "vööril" veel näha.

Muud Rooma pühamud[muuda | muuda lähteteksti]

Asklepiose templi järel püstitati peale 2. sajandit eKr saarele ka teistele jumalustele pühitsetud pühamuid:[1]

Peale antiikaegset Roomat[muuda | muuda lähteteksti]

Hiljem saarel asunud obelisk (osa sellest säilitatakse Napolis asuvas muuseumis) kõrvaldati ja asendati sambaga, mille tipus oli rist. Peale selle hävitamist aastal 1867 lasi paavst Pius IX selle kohale paigutada väikese pühamu (aedicula). See Ignazio Jacometti loodud monument on kaunistatud nelja saarega seotud pühaku kujudega: Bartolomeus, Paulinus Nolast, Franciscus Assisist ja Jumala Johannes.

Aastal 998 lasi Saksa-Rooma keiser Otto III saare idaossa (saare allavoolu asetsev ots) Asklepiose templi varemete kohale ehitada San Bartolomeo all'Isola basiilika.[1] Basiilika oli algselt pühitsetud keisri sõbrale, märter Adalberdile; Bartolomeuse nimi lisati alles hiljem. 20. sajandi alguses, enne seda kui fašistlik režiim ennistas muistsed kohanimed, oli saare nimi Isola di S. Bartolomeo.[2]. Samamoodi oli praegu taas nime Pons Cestius all tuntud silla nimi 20. sajandi alguses Ponte S. Bartolomeo.

Saart peetakse veel praegugi ravitsemisega seotud paigaks, sest seal töötab jätkuvalt aastal 1584 ehitatud haigla. Selle personal kuulub Jumala Johannese hospitaliitide ordusse (Fatebenefratelli).[3] Haigla asub saare läänepoolses osas.

Festivalid[muuda | muuda lähteteksti]

Suviti toimub saarel filmifestival "Isola del Cinema".[4]

Tänapäevases kultuuris[muuda | muuda lähteteksti]

2010. aasta videomängus "Assassin's Creed: Brotherhood" asub sellel saarel mängija peakorter.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Saare panoraamvaade. Taamal Ponte Cestio sild.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Claridge, Amanda. "Rome: An Oxford Archaeological Guide". Oxford: Oxford Univ. Press. (1998).
  2. Bill Thayer. "Annotation to A Topographical Dictionary of Ancient Rome"
  3. Fatebenefratelli ametlik veebileht.
  4. Isola del Cinema - Estate Romana 2007. Comune di Roma.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]