Thraex

Allikas: Vikipeedia
Mosaiikkujutis gladiaator Thraexist, asukoht Musée Saint-Rémi, Reims, Prantsusmaa

Thraex (ka traaklane) oli Vana-Rooma kergerelvastuses gladiaator põhiliselt Rooma keisririigi ajajärgul. Traaklaste relvastus, varustus ning võitlustiil gladiaatorite võitlusareenidel olid iseloomulikud Traakia sõdalastele.

Relvastus[muuda | muuda lähteteksti]

Thraex kandis iseloomuliku kujuga ja laiade servadega kiivrit, millel oli sageli greifi kuju ja hari. Kiivri ees oli aukudega visiir. See kiiver kaitses küll pead, aga piiras vaatevälja. Kaitseks kasutas traaklane väikest nelinurkset või ümarat kilpi ehk parmula't. Ründerelvaks oli lühike ülespoole kõver ja sakilise teraga pistoda sica. Selle pikkus oli kuni 35 cm ja sellega sai edukalt rünnata ka vastase kaitsmata seljaosa. Mõõka hoidva käe (enamasti parema) turviseks oli tepitud või rauast varrukas manica. Tal oli ainsana gladiaatoritest mõlemal säärel turvis.

Võitlus areenil[muuda | muuda lähteteksti]

Thraex ja Hoplomachus sümboliseerisid Rooma leegionäride vastaseid lahinguväljal: traaklasi ja kreeklasi ehk hopliite. Kerge relvastusega Thraex ehk traaklane pandi tavaliselt võitlema murmilloga, kellel oli leegionäridega sarnane raske relvastus ning need võitlused pidid kajastama roomlaste lahinguid oma vaenlastega Traakias.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Rooma areenivõitleja käsiraamat", Tallinn, AS Äripäev, 2017, lk 85.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Philip Matyszak. Rooma areenivõitleja käsiraamat. Tallinn, AS Äripäev, 2017