Hoplomachus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Hoplomachuse pronksist kuju 2. sajandist pKr, mis asub Berliini Uues Muuseumis

Hoplomachus (mitmuses hoplomachi; tõlkes 'soomustatud võitleja') oli Vana-Rooma gladiaator. Nimetus tuli Vana-Kreeka raskerelvastusega jalaväelase hopliidi nimetusest, kes oli Vana-Rooma leegionäride vastane ja selle gladiaatori eelkäija.

Relvastus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta kandis Vana-Kreeka stiilis kõrgete sulgedega kiivrit ning väikest ümarat metallist, enamasti pronksist kilpi erinevalt hopliitidest, kellel oli suur ja raske kilp. Kaitsevarustuseks olid veel mõõgakätt kaitsev turvis manica ning tepitud või metallist reie- ja säärekaitse. Hoplomachus kasutas ründerelvadena torkeoda ja lühikest mõõka, lisaks oli varustuses pistoda. [1]

Võitlus areenil[muuda | muuda lähteteksti]

Hoplomachuse vastaseks võitlusareenidel oli põhiliselt raskerelvastust kandev gladiaator murmillo, kelle relvastus sarnanes Vana-Rooma leegionäride omaga. Nende kahe gladiaatori võitlus sümboliseeris Vana-Rooma leegionide lahinguid Kreekas ja hellenistlikus Idas. [2] Hoplomachus oli kergemalt soomustatud võitleja, kes suutis kiirelt ümber vastase liikuda. Lisaks oli ta eeliseks torkeoda kasutamise võimalus, mis vastasel puudus. Mõnikord oli Hoplomachuse vastaseks traaklane, kes oli samuti kergegladiaator.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rooma areenivõitleja käsiraamat. Tallinn, AS Äripäev, 2017 lk 85
  2. "Gladiators and Caesars: The Power of Spectacle in Ancient Rome" E. Köhne et al. (2000) pp. 51-56

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Philip Matyszak. Rooma areenivõitleja käsiraamat. Tallinn, AS Äripäev, 2017