Thomas Cook

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Thomas Cook (22. november 1808 Melbourne18. juuli 1892 Bergen) oli Inglise ärimees. Ta on eelkõige tuntud firma Thomas Cook & Poeg rajajana.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Thomas Cook sündis 1808. aastal Melbourne'is Derbyshire'is. Tema vanemad on John ja Elizabeth Cook, kes elasid aadressil 9 Quick Close Paari Melbourne'is. [1]

Paari esimene laps sai nime Elizabethi isa Johni järgi. Esimene poeg John Cook suri, siis kui Thomas oli kolmeaastane ning ta ema abiellus samal aastal uuesti. Kümneaastaselt hakkas Cook töötama assistendina kohaliku kaupluse aedniku heaks palgaga kuus penni nädalas. Kui poiss sai 14-aastaseks, sai ta praktikavõimaluse John Peggi juures ning veetis viis aastat kappide valmistajana.[1]

Thomas Cook kasvas üles range baptistina. Veebruaris 1826 sai Cookist baptismi misjonär ning rändas riigis kui külaevangelist, jagades laiali brošüüre ning vahetevahel töötas kappide valmistajana, et raha teenida.[1]

Aastal 1832 kolis Cook Adam ja Eve tänavale Market Harbourough's. Kohaliku baptisti pastori Francis Beardsall mõjuna, tegi ta karskuslubaduse vana-aasta õhtul 1833. Karskusliikumise osana organiseeris erinevaid kohtumisi ning korraldas alkoholivastaseid rongkäike.[1]

2. märtsil 1833 abiellus Thomas Cook Marianne Masoniga. John Mason Cook, nende ainus poeg, sündis 13. jaanuaril 1834. [1] Thomas Cook suri 18. juulil 1892, olles viimastel eluaastatel pimedaks jäänud.[2]

Thomas Cooki esimene ekskursioon[muuda | muuda lähteteksti]

Cookil tuli idee hakata ekskursioone tegema kui ta jalutas Market Harbourghist Leicesteri, et osaleda karskusliikumise kohtumisel [3]. Kuna samal ajal oli just avatud Midlandi maakonna raudtee, otsustas ta viia grupp karskusliikumise kampaaniaga seotud inimesi Lecester Cambell tänava raudteejaamast, karskuskohtumisele Loughborough´sse, üheteistkümne miili kaugusele. Viiendal juulil 1841, saatis Thomas Cook ligikaudu 500 inimest teekonnal. Kõik ekskursioonil osalejad maksid ühe šillingi ekskursioonil osalemise eest. Järgneva kolme suve jooksul planeeris ning viis Cook läbi erinevaid väljasõite kohalike karskusseltsi ning pühapäevakooli õpilastele.

Neljandal augustil, 1845, korraldas Thomas Cook teekonna grupile inimestele Leicesterist Liverpooli. Aastal 1846 viis ta 350 inimest Leicesterist tuurile Šotimaale. Aastal 1851 korraldas ta ekskursiooni 150 000 inimesele, kes reisisid maailmanäitusele Londonisse. Neli aastat hiljem korraldas ta enda esimese ekskursiooni välismaal, kui ta viis kaks gruppi suurele ringkäigule Belgiasse, Saksamaale ja Prantsusmaale, lõpetades Pariisis. 1860ndatel korraldas Cook ekskursioone Šveitsis, Itaalias, Egiptuses ja Ameerika Ühendriikidesides.

Thomas Cook & Poeg[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1872 alustas Cook partnerlussuhet poeg John Mason Cookiga ning pani firmale nime Thomas Cook & Poeg. Firma sai endale kontoriruumis Fleet tänaval, Londonis. Kontoris oli ka väike pood, kust sai osta reisiks vajalike tarvikuid, kaasaarvatud teejuhte, kohvreid, teleskoope ning jalanõusid. Thomase jaoks oli organisatsioon nii religioosne kui ka ühiskondlik teenus. Tema poeg tegeles enamasti kaubandusalaste teadmiste jagamisega, mis võimaldas firmal laieneda. Vastavalt oma uskumustele, Thomas Cook ning tema naine juhtisid ka väikest karskushotelli kontori teisel korrusel. Nende organisatsioonimudel oli suuresti viimistletud aastal 1868, siis kui tulid kasutusele hotelli kupongid. Eemaldatavad kupongid kviitungiraamatus anti kliendile. Neid kuponge sai kasutada kas restorani õhtusöögil või hotellis viibimisel. Thomas Cook ja ta poeg lahendasid enda huvide konflikti siis, kui poeg suutis lõpuks isa veenda pensionile minema, 1878. aasta lõpus. Thomas Cook kolis tagasi Leicesteri, kus ta veetis rahulikult ülejäänud elu.

Organisatsiooni edu konsolideeris John Mason Cook ning tema kolm poega, võttes osa sõjalises transpordis ning postiteenustes Inglismaa ning Egiptuse heaks 1880ndatel, samal ajal kui Cook hakkas tegema ekskursioone Lähis-Idas.

Aastaks 1888 oli organisatsioonil kontoreid üle maailma, sealhulgas kolm Austraalias ja üks Uus-Meremaal Aucklandis. Aastaks 1890 oli firma müünud üle 3 miljoni pileti. [4] John Mason Cook reklaamis ning isegi viis läbi ekskursioone, näiteks Lähis-Idas, kus teda kirjeldati kui „teine parim inimene Egiptuses“. [4] Kuid korraldades Saksa keisri Wilhelm II külastust Palestiinasse aastal 1890, nakatus ta düsenteeriasse ning seejärel suri aasta hiljem.

Thomas Cook ja massiturism[muuda | muuda lähteteksti]

Thomas Cook oli turismisüsteemide pioneeriks, ning tegi massiturismi võimalikuks Itaalias. Kõigepealt sai pileteid hakata kasutama peaaegu igal raudteereisil Itaalias. Need piletid võimaldasid reisida rongiga eelnevalt määratud päevade arvuga mööda etteantud marsruute. Teiseks disainis Cook hulgaliselt hotelli kuponge, mis anti koos piletiga. Need kupongid sai vahetada ööbimise ning toidukordade vastu teatud majutusasutustes. Viimaseks, Cook tutvustas märkmeid, mida sai vahetada hotellis, pangas või turismifirmas Itaalia liiri vastu kindlaksmääratud vahetuskursiga. Cooki tutuvustatud turismiga seotud valuuta võimaldas mugavamat ning efektiivsemat reisimist Itaalias. Samuti, kupongisüsteemi tutvustamisega, aitas Cook stabiliseerida vargusi Itaalia majanduses, suurendades turismi tulu ning Itaalia uue valuuta liiri ringlussevõttu. Kupongide süsteem levis kiiresti ning sai suurt toetust Itaalia linnades. Tänu sellele süsteemile said keskklassi itaallased kergemini ning odavamalt reisida. [5]

Thomas Cooki peaeesmärk oli teha turismi eesmärgiks Itaalia ühtlustamine. Cook sai ajapikku suhteliselt teadlikuks Itaalia poliitikast. Eriti murettekitav oli Cooki jaoks äsja ühendatud Itaalia riigi saatus. Ta üritas leida lahendusi, kuidas turism võiks Itaalia majanduslikke ning poliitilisi raskusi parandada. Cook uskus, et turism võib tugevdada Itaalia ühtsust erinevate reisimistega ühest kohast teise, ühendades seejärel Itaalia eri piirkondi.

Aastal 1880 hakkas Itaalia valitsus tegema koostööd Thomas Cooki turismiorganisatsiooniga. Cookil oli tähtis osa Itaalia majanduse arendamisel ning ta tõi ka uut atmosfääri ja moraali Itaalia ühtsusesse. Itaallased said seeläbi õppima tundma enda riiki ja kõike mida see pakub, reisides ühest kohast teise.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Williamson, Andrew. The Golden Age of Travel. Thomas Cook. ISBN 978-1-900341-33-2.
  2. Chisholm 1911.
  3. Ingle R, 'Thomas Cook of Leicester'
  4. 4,0 4,1 Anthony Coleman (1999). Millennium. Transworld Publishers. pp. 231–233. ISBN 0-593-04478-9
  5. Stephanie Malia Hom (2015). Destination Nation: The Grand Tour, Thomas Cook, and the Arrival of Mass Tourism. University of Toronto Press. pp. 93–103. ISBN 1-442-64872-4.