Thomas Cook

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib isikust; aastatel 1841–2019 tegutsenud ettevõtte kohta vaata Thomas Cook Group.

Thomas Cook (enne 1892. aastat)

Thomas Cook (22. november 1808 Melbourne18. juuli 1892 Bergen) oli Inglise ärimees. Ta on eelkõige tuntud firma Thomas Cook & Son rajajana.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Thomas Cook sündis 1808. aastal Melbourne'is Derbyshire'i krahvkonnas. Tema vanemad olid John ja Elizabeth Cook, kes elasid Melbourne'is Quick Close'il majas number 9.[1]

John Cook suri, kui Thomas oli kolmeaastane. Thomase ema abiellus juba samal aastal uuesti. Kümneaastaselt hakkas Thomas töötama kohaliku kaupluse aedniku abilisena, mille eest ta sai kuus penni nädalas. Kui poiss sai 14-aastaseks, võttis tema tislerist onu John Pegg ta enda juurde õpipoisiks. Thomas tegi koos onuga tisleritööd viis aastat.[1]

Thomas Cookist sirgus koduse kasvatuse mõjul tõsimeelne baptist. Veebruaris 1826 sai Cookist misjonär. Ta käis rändjutlustajana külast külla ning jagas rahvale usulisi brošüüre. Aeg-ajalt tegi ta elatise teenimiseks tisleritööd.[1]

1832. aastal kolis Cook Market Harbourough'sse Adam and Eve Streetile. Sealse baptistist pastori Francis Beardsalli mõjutusel andis ta 1833. aasta vana-aastaõhtul karskusvande. Karskusliikumise esindajana korraldas ta kohtumisi ja alkoholivastaseid rongkäike.[1]

2. märtsil 1833 abiellus Thomas Cook Marianne Masoniga. Nende ainus poeg John Mason Cook sündis 13. jaanuaril 1834.[1] Thomas Cook suri 18. juulil 1892. Viimastel eluaastatel oli ta pime.[2]

Thomas Cooki esimene ekskursioon[muuda | muuda lähteteksti]

Thomas Cooki mälestusmärk Leicesteri raudteejaama lähedal, mille avas 14. jaanuaril 1994 tema lapselapselapselaps Thomas Cook

Idee hakata ekskursioone korraldama tuli Cookil kord, kui ta jalutas Market Harborough'st Leicesterisse, et osaleda ühel karskusliikumise koosolekul[3]. Kuna äsja oli avatud Midlandi maakonna raudtee, otsustas ta viia rühma karskusliikumisega seotud inimesi Leicesteri Cambelli tänava raudteejaamast 11 miili kaugusele Loughborough'sse karskuskoosolekule. 5. juulil 1841 viis Thomas Cook sellisele koosolekule ligikaudu 500 inimest. Kõik ekskursioonil osalejad maksid edasi-tagasi rongireisi eest ühe šillingi. Järgmise kolme suve jooksul organiseeris Cook kohaliku karskusseltsi ja pühapäevakooli õpilastele mitu väljasõitu.

4. augustil 1845 korraldas Thomas Cook rühmale inimestele reisi Leicesterist Liverpooli. Aastal 1846 viis ta 350 inimest Leicesterist Šotimaa-ringreisile. Aastal 1851 korraldas ta ekskursiooni 150 000 inimesele Londonisse maailmanäitusele. Neli aastat hiljem organiseeris ta esimese välisekskursiooni: ta viis kaks rühma suurele ringreisile Belgiasse, Saksamaale ja Prantsusmaale ning jõudis lõpuks Pariisi välja. 1860. aastatel korraldas Cook ekskursioone Šveitsi, Itaaliasse, Egiptusesse ja Ameerika Ühendriikidesidesse.

Thomas Cook & Son[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1872 lõi Cook oma poja John Mason Cookiga ühisfirma ning pani sellele nimeks Thomas Cook & Son. Firma kontoriruumid asusid Londonis Fleet Streetil. Kontorihoones oli ka väike pood, kus müüdi reisitarbeid, sealhulgas teejuhte, kohvreid, teleskoope ning jalanõusid. Thomas korraldas nii religioosset kui ka ühiskondlikku teenust. Tema poeg tegeles enamasti kaubandusteadmiste jagamisega, mis võimaldas firmal laieneda.

Thomas Cook pidas koos abikaasaga kontorihoone teisel korrusel ka väikest karskushotelli. Nende ärimudel täiustus aastal 1868, kui tulid kasutusele hotellikupongid. Klientidele anti kupongiraamatust rebitavad kupongid, millega sai tasuda õhtusöögi eest restoranis või peatumise eest hotellis.

1878. aastal suutis John Mason Cook lõpuks veenda isa pensionile minema. Thomas Cook kolis tagasi Leicesterisse, kus veetis oma vanaduspõlve.

Firma edukuse heaks andsid peale John Mason Cooki oma panuse ka tema kolm poega. Iseäranis laienes ettevõte tänu sellele, et 1880. aastatel (samal ajal kui Thomas Cook hakkas korraldama ekskursioone Lähis-Itta) osales firma militaartranspordis ning edendas Suurbritannia ja Egiptuse vahelist postiteenistust.

Aastaks 1888 oli firmal harukontoreid üle maailma, sealhulgas kolm Austraalias ja üks Uus-Meremaal Aucklandis. Aastaks 1890 oli firma müünud üle kolme miljoni pileti.[4] John Mason Cook reklaamis ning isegi juhtis ekskursioone, näiteks Lähis-Itta, kus teda nimetati tähtsuselt teiseks meheks Egiptuses.[4] Aastal 1890 nakatus ta Saksa keisri Wilhelm II Palestiina-reisi korraldades düsenteeriasse ning suri aasta hiljem.

Thomas Cook ja massiturism[muuda | muuda lähteteksti]

Thomas Cook oli turisminduse pioneer ning tegi võimalikuks massiturismi Itaalias. Esiteks sai ringpileteid (circular tickets) hakata kasutama peaaegu kõigil Itaalia raudteedel. Need piletid võimaldasid reisida rongiga kindla arvu päevi etteantud marsruutidel. Teiseks disainis Cook ringpiletitele täienduseks hulga hotellikuponge. Nendega sai tasuda teatud majutusasutustes öömaja ja toidukordade eest. Kolmandaks võttis Cook kasutusele rahatähed, mida sai hotellis, pangas või turismifirmas kindla kursiga Itaalia liiride vastu vahetada. Cooki poolt kasutusele võetud turismiga seotud valuuta võimaldas Itaalias mugavamalt ja ladusamalt reisida. Juurutades kupongisüsteemi, aitas Cook stabiliseerida Itaalia majanduskasvu. Sellega suurendas ta turismist teenitavat tulu ning soodustas Itaalia uue valuuta liiri käibelevõttu. Kupongisüsteem levis kiiresti ning leidis Itaalia linnades suurt toetust. Tänu sellele süsteemile said keskklassi itaallased sagedamini ja odavamalt reisida.[5]

Thomas Cooki peaeesmärk oli turismi kaudu Itaalia ühendamine. Cook sai Itaalia poliitikaga ajapikku üpris hästi kurssi. Eriti tegi talle muret äsja ühendatud Itaalia riigi saatus. Ta üritas turismi kaudu Itaalia majanduslikke ja poliitilisi raskusi lahendada. Cook uskus, et turismi elavdamisega saab Itaalia eri piirkondi rohkem ühte liita.

1880. aastal hakkas Itaalia valitsus Thomas Cooki turismifirmaga koostööd tegema. Cookil oli tähtis osa Itaalia majanduse arendamisel ning Itaalia ühtsuse edendamisel. Tänu tema panusele avanesid Itaallastele täiesti uued võimalused reisida ja oma mitmepalgelist maad tundma õppida.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Williamson, Andrew. The Golden Age of Travel. Thomas Cook. ISBN 978-1-900341-33-2.
  2. Chisholm 1911.
  3. Ingle R, 'Thomas Cook of Leicester'
  4. 4,0 4,1 Anthony Coleman (1999). Millennium. Transworld Publishers. pp. 231–233. ISBN 0-593-04478-9
  5. Stephanie Malia Hom (2015). Destination Nation: The Grand Tour, Thomas Cook, and the Arrival of Mass Tourism. University of Toronto Press. pp. 93–103. ISBN 1-442-64872-4.