Terra sigillata (ravim)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Terra sigillata, Saksamaa, perioodist ca 1501–1700

Terra sigillata nime kandsid teatud tüüpi ravimikuulikesed, mida valmistati kaoliinist või Armeenia boolusest ja tarvitati kuni 20. sajandini.

Ravimikuulikesed Vana-Kreekas[muuda | muuda lähteteksti]

Kaoliini absorbeeriv toime mürkainete suhtes oli tuntud juba antiikajal. Seda savimineraali leidus näiteks Egeuse meres paikneval Lemnose saarel, kus seda Lemnose mullaks nimetati. Seda segati kodukitse verega ja saadud segust vormiti väikesed kuulikesed, mis tembeldati kitsepead kujutava templiga. Neid ravimikuulikesi nimetati sphragis aigos ja hiljem ladinapäraselt capra sigillum.

Pärast seda, kui võim Vahemere piirkonnas läks muslimite kätte, muudeti selle universaalravimi kujundust ja kitsepea kujutis asendati poolkuuga.

Ravimikuulikesed Maltal[muuda | muuda lähteteksti]

Maltal leidus samasugust savimulda, millest ravimikuule valmistati.

Peale ristiusu vastuvõtmist hakati Maltal toodetud savikuule märkima mao kujutisega. See pidi osutama sellele, et apostel Paulus sai 61. aastal Maltal rästikult salvata, aga ei haigestunud.

Need ravimikuulikesed kandsid nime terra sigillata ja neid müüdi paljudes apteekides veel kuni 20. sajandini. Viimastel sajanditel ei tarvitatud neid küll enam universaalse vastumürgina, vaid mao liighappesuse vastu. Selle vastu ravipastillid arvatavasti ka aitasid, sest puhast alumiiniumsilikaati tarvitatakse samal otstarbel tihti veel tänapäevalgi.

Kuna ravimikuulikesi toodeti Maltal tunduvalt kauem kui Kreeka saartel, on ka nimi Terra sigillata laiemalt tuntud.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]