Terra sigillata

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib keraamikast, ravimi kohta vaata Terra sigillata (ravim).

Terra sigillata

Terra sigillata on teatud tüüpi keraamika pinnadekoor, selle loomiseks kasutatud tehnika kui ka selle tehnika rakendamise tulemusel sündinud esemete koondnimetus.

Terra sigillata viljelemine sai alguse Vana-Kreekas ja jätkus vahemikus 155 eKr200 pKr Vana-Roomas. Tänapäeval on selle loomiseks kasutatud meetodid taasavastatud ning see keraamikaloomise viis on uuesti kasutusele võetud.

Terra sigillata Vana-Kreekas[muuda | muuda lähteteksti]

Terra sigillata Vana-Roomast

Vana-Kreeka keraamikas võeti kasutusele äärmiselt peeneteraline savi, millest moodustati veega segades suspensioon, mida kanti keraamilistele esemetele.

Pärast poleeriti keraamikale kantud segu kõrgtasemeliselt ja teostati põletus, mille järel saavutas nõude pind sügava punaka värvitooni koos pehme läikega.

Terra sigillata Vana-Roomas[muuda | muuda lähteteksti]

Terra sigillata Vana-Roomast

Vana-Roomas kasutati samuti keraamiliste esemete loomisel terra sigillata tehnikat. Erinevalt kreeklastest võeti aga kasutusele uus meetod reljeefse dekoori saavutamiseks, mis seisnes varasema reljeefi pealekleepimise asemel vormi pressimises.

Terra sigillata tänapäeval[muuda | muuda lähteteksti]

Tehnika, mille valmistusviisid olid unustusse vajunud, ärkas uuele elule 20. sajandi keskpaigas, kui Ameerika Ühendriikides leiti, et antiikseid savianumaid ei kata tundmatu koostisega glasuur, vaid eritöötluse läbiteinud savilobri. Tehti hulgaliselt katseid Kreekas leiduvate savidega ja taasavastati terra sigillata loomismeetodid.

Tänapäeval toimub nimetatud tehnika viljelemine natuke teistmoodi, kui see oli antiikajal. Näiteks kasutatakse pallsavi, mis on heade plastiliste omadustega ning savi ja vee segule lisatakse vedeldajana kaltsineeritud soodat, mitte aga puutuhast väljapestud potast nagu Vana-Kreekas.

Siiski on endiselt kogu protsessi eesmärgiks võimalikult peene savilobri saamine, kuigi selleks rakendatavaid meetodeid on mitmeid. Sest kui saadav savilobri ei ole piisavalt peeneteraline, et seda oleks võimalik peale keraamilisele esemele kandmist kasvõi sõrmega läikima hõõruda, ei ole tegu terra sigillata tehnikaga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]