Teder

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib linnust, perekonnanime ja selle kandjate kohta vaata artiklit Teder (perekonnanimi).

Teder
Tedrekana
Tedrekana
Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik: Loomad Animalia
Hõimkond: Keelikloomad Chordata
Klass: Linnud Aves
Selts: Kanalised Galliformes
Sugukond: Metsislased Tetraonidae
Perekond: Teder Tetrao
Liik: Teder
Ladinakeelne nimetus
Tetrao tetrix
(Linnaeus, 1758)
Lyrurus tetrix tetrix
Tedrekukk puu otsas

Teder (Tetrao tetrix) on metsislaste sugukonda ja metsise perekonda kuuluv kanaline.

Samasse perekonda kuuluvad mägiteder, metsis ja kivimetsis. Mõned allikad ("Loomade elu") eraldavad tedre ja mägitedre omaette perekonda Lyrurus, mille nimi tuleb tedre lüürakujulisest sabast. Teder ja metsis annavad omavahel järglasi, mistõttu nende paigutamine samasse perekonda on ilmselt õigustatud.

Teder elab Euraasia metsa- ja metsastepivööndis Šotimaast ja Püreneede idaosast kuni Ida-Siberi, Põhja-Mongoolia ja Mandžuuriani. Eestis on teder tavaline haudelind[1] ja kuulub III kaitsekategooria liikide sekka.

Teder on poolpaiga- ja hulgulind. Suuremad ränded toimuvad seoses toidupuudusega. [1]

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Tedrel on selgelt välja kujunenud suguline dimorfism. Isased on suuremad ja nende sulestik on täiesti teistsugune.

Isaslind on musta sulestikuga, millel kohati on sinakas või rohekas helk. Valgeid sulgi on sabal ja tiibadel. Äärmised tüürsuled on lüürakujuliselt järsult väljapoole painutatud. Kulmude peal on punakas näsa. Isaslind kaalub umbes 1,3–1,6 kg, emaslind 0,7–1 kg. Emaslind on ühtlaselt viiruline ookerpruun või ruskjashall. Noorlinnud on sulestikult emaslinnu sarnased. [1]

Eluviis[muuda | muuda lähteteksti]

Teder elutseb metsades ja soodes. Suurema osa oma elust veedab ta suvel maapinnal, talvel puudel. [1]

Teder lendab kiiresti ja kergelt, oma tugevate kaardus tiibadega kiiresti vehkides. Ta lendab vabalt üles nii puu otsast kui maapinnalt. Maapinnalt tõustes tekitavad tiivad valju vurinat, kuid puu otsast lendab teder peaaegu kuuldamatult. Jälitamise eest ei põgene teder kunagi joostes, vaid tõuseb lendu ja tavaliselt lendab kaugele. Maapinnal liigub teder kiiresti ja tavaliselt sirutab sealjuures kaela ettepoole. Okstel istudes hoiab ta keha rõhtsalt. [1]

Pesitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Pesitseb madal- ja siirdesoodes ning metsaservades. Emaslinnud polsterdavad pesaks maapinna lohu, mis on kanarbiku sees hästi peidus. Kurnas on aprilli lõpus 6–12 muna. Munad on kollakasvalged, nõrkade plekkidega. Haub ainult emaslind, haudumine kestab 24–29 päeva. Pojad saavad lennuvõimeliseks 15–20 päevaga.

Aastal 2008 valiti teder Eesti aasta linnuks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 "Loomade elu", 6. kd., lk 156–159

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]