Teatrikool

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Teatrikool - Peale kutseteatri sündi tekkis vajadus ka professionaalsete näitlejate järele. Selleks asutati kõrgharidust pakkuvad teatrikoolid, kus õppides oleks võimalik omandada vajalikku lavalist tehnikat.

Eesti teatrikoolidest[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Teatriagentuuri andmetel on Eestis 7 teatriharidust pakkuvat teatrikooli

Eesti esimene kutseline teater sündis 1906. aastal. Koos kutselise teatri sünniga tekkis ka vajadus kasvatada näitlejat-professionaali. Erastuudiod, eraldi õpingud siin kui ka välismaal ei olnud selleks piisav. Teatripedagoogika alusepanijaks Eestis oli „Vanemuise“ teatrijuht Karl Menning. Menning oli veendunud, et välismaa teatrikoolides õppides on võimalik omandada tehnikat, ent rahvusliku teatri näitlejaks kasvatakse ainult kodumaal. 1917. aastal asutati Ants Simmi ja Juhan Simmi ettevõtmisel „Vanemuise“ juurde lavakoor-õppestuudio, kuhu võeti vastu eelkõige muusikalist eeldustega noori.

1920. aastal asutas Paul Sepp Eesti esimese kindla õppekavaga teatriharidust pakkuva kooli - Draamastuudio teatrikool[1], mis ei üritanud töötada ainult iseenda tarkusest, vaid tunti huvi ka teiste maade õppekavade vastu. Kooli majandusliku olukorra halvenemise tõttu sulgeti see 1933. aastal. Koolu jõudis lõpetada vaid viis lendu näitlejaid. Teatritegelased ei suutnud olukorraga leppida ning samal aastal otsustati Teatritegelaste kongressil ja teatrijuhtide päevadel taotleda iseseisva ning erapooletu teatrikooli loomist. Riik aga ei leidnud teatrikooli ülalpidamiseks vajalikku rahastust. 1937. aasta mais anti välja riigivanema dekreet Lavakunstikooli asutamise kohta. Riikliku Teatrikooli[2] ülesandeks oli ettevalmistada tarvilike teadmiste ja oskustega varustatud lavategelasi, võimaldada lavakunsti harrastavatele seltskonnategelastele lavakunstilist enesetäiendamist ja edutada ning arendada eesti rahvuslikku lavakunsti. Lavakunstikoolist sai riiklik õppeastus, mis töötas E.V Tallinna Konservatooriumi osakonnana. Pikkade vaidluste tõttu alustas kool tööd alles 1938. aasta sügisel. Sõja tõttu oli sunnitud kool tegevuse 1941. aastal õpetama. 1942. aastal avati Tallinna teatrikool[3]. 1946. aastal lõpetas kooli ainsaks lennuks jäädes Draamastuudio erikassina. Rasked olud Eestis ei olnud teatrikunsti arengule just kõige soodsamad.

1946. aastal alustas peale pikka paberite korda ajamist tööd Eesti Riiklik Teatriinstituut[4]. Kooli jõudis lõpetada ainult kolm lendu näitlejaid.

1948. aastal loodi GITIS Eesti stuudio Moskvas[5], mis asus Lunatšarski-nimelises Riiklikus Teatrikunstiinstituudis ning mis hetkel tegutseb Venemaa Teatrikunsti Instituut – GITISe nime all. Stuudio lõpetas tegevuse 1953. aastal.

1960. aastal loodi Tallinnfilmi filminäitlejate õppestuudi[6], mis oli ainus filmistuudio juurde loodud näitlejate õppestuudio kogu tollases Nõukogude Liidus. Algselt kandis asutus nime Tallinna Kinostuudio.

Aastal 1957 oli Eestis taastatud kõrgem näitlejakoolitus Tallinna Riiklikus Konservatooriumis loodud lavakunstikateedris (praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikool), mille juhatajaks sai Voldemar Panso. Vajadus uue erialase haridusega näitlejapõlvkonna järele oli aga suurem kui ühe kõrgkooli jaoks võimalik koolitusmaht. See asjaolu lõi soodsa pinnase teatrite juurde loodud stuudiote tekkeks, mis olid ellu kutsutud tagamaks noorte näitlejate järelkasvu, pidades silmas iga üksiku teatri hetkevajadust. Olulisemad olid aastatel 1961–1971 Vanemuise (lõpetas 4 lendu) ja Draamateatri (lõpetas 3 lendu) juures tegutsenud Eesti NSV Teatriühingu stuudiod[7]. (Eesti teatriliit)

Nüüdisajal on Eestis kaks kõrgharidust pakkuvat teatrikooli, kus saab õppida näitleja, lavastaja, dramaturgi, harrastusteatrite juhi erialal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Kalju Haan (2009). Draamastuudio Teatrikool. Tallinn: Eesti Teatriliit. 
  2. Inna Taarna (2002). Tallinna Konservatooriumi Riiklik Lavakunstikool. Tallinn: Eesti Teatriliit. 
  3. Inna Taarna (2002). Tallinna Teatrikool. Tallinn: Eesti Teatrikool. 
  4. Maimu Valter (2014). Eesti Riiklik Teatriinstituut 1946-1951. Tallinn: Eesti Teatriliit. 
  5. Iivi Lepik, anne Tuuling (2011). GITIS Eesti stuudio Moskvas 1948-1953. Tallinn: Eesti Teatriliit. 
  6. Õie Orav (2012). Tallinnfilmi filminäitlejate õppestuudio. Tallinn: Eesti Teatriliit. 
  7. Anne-Reet Margiste ja Anne Tuuling. "ENSV Teatriühingu stuudiod".
  8. "Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikool".
  9. "Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia".