Talos

Allikas: Vikipeedia

Talos oli vanakreeka mütoloogias pronksist hiiglane, kelle Zeus pani Kreetale Liibanoni printsessi Europet valvama. Zeus oli Europe isakodust Siidonist röövinud ja kartis, et kuningas Agenor saadab kellegi oma tütart otsima. Talos kuulus formaalselt Zeusi pulmakinkide hulka Europele. Ta pildus kõigi vaenulike laevade pihta kaljurahne.

Agenori poeg Kadmos purjetaski õde otsides Kreetast mööda, kuid Talost kartes ei julgenud läheneda. Ka ükski teine Agenori maakuulaja ei leidnud Europet.

Hephaistos oli Talose meisterdanud ja elustanud. Talose soontes voolas võluveri, mis tegi ta surematuks. Veri oli temasse suletud parema jala kannas oleva kuldkorgiga[viide?]. Apollodorose järgi oli Talos viimane pronksiajast järele jäänud inimene.

Iason tappis siiski Talose ära. Tema naine Medeia jootis ta purju, Iason tõmbas kuldkorgi välja ning Talos jooksis verest tühjaks. Ta muutus elutuks pronkskujuks.

Talos sümboliseerib aega, mil Kreeta oli Kreeka jõukaim piirkond. Kreeta laevastik valitses Vahemere idaosas ja Kreeta linnadel polnud isegi müüre ümber. Sellest tekkis legend, et Kreetat ja selle jõukust valvab hiiglane. Kui Kreeta hiilgus vähenes, tekkis uus legend, et see hiiglane olevat tapetud.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]