Mine sisu juurde

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut

Allikas: Vikipeedia
BFMi logo

Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut[1] (lühend BFM) on Tallinna Ülikooli koosseisus olev instituut, mille akadeemilised suunad on film, meedia ja kommunikatsioon ning kunstid ja kunstide didaktika.[2] Õppetöö toimub eesti ja inglise keeles.

BFMis on üliõpilastel võimalus omandada laiapõhjaline haridus rahvusvahelises keskkonnas. Instituudi õppekavad annavad erialase ettevalmistuse töötamiseks mitmesugustes ametites, mis on seotud filmitootmise, televisiooni, uue meedia, kommunikatsiooni, koreograafia, kunsti ja muusikaga. Bakalaureuseõppes omandatud baasteadmisi ja oskusi saab süvendada magistrantuuris.

Kõikides õppekavades on tähtsal kohal praktikad ja koostööprojektid, mis võimaldavad aimu saada oma eriala toimimisest ning juba õppimise ajal Eestis ja välismaal kasulikke kontakte luua. BFM on varustatud nüüdisaegse video- ja helitehnikaga, BFMil on oma telestuudio, kinosaal, montaažikeskus ja filmipaviljon.

Lisaks kraadiõppele on BFMil oma tootmis- ja täienduskoolitusüksus BFM Koolitused, mis pakub mitmesuguseid koostöövõimalusi audiovisuaalsete projektide teostamiseks ja loominguliseks enesetäienduseks.

Aastatel 2006–2011 juhtis kooli Hagi Šein, 2011–2020 Katrin Saks[3]. 2020. aasta 1. septembrist on instituudi direktor Birgit Vilgats[4].

28. märtsil 2005 loodi Tallinna Ülikooli senati otsusega Balti Filmi- ja Meediakool.[5] Kool loodi Jüri Sillarti eestvedamisel varem kultuuriteaduskonna alluvuses olnud telerežii ja filmi- ja video õppetooli põhjal, millele lisandusid uued erialad.

1. septembrist 2015 jõustunud struktuurireformiga ühendati Balti Filmi- ja Meediakool, Kunstide instituut ja Kommunikatsiooni instituut üheks instituudiks (Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudiks)

Alates 1. jaanuarist 2021 jõustus otsus, millega sai BFMi nimeks Balti filmi, meedia ja kunstide instituut.[1]

2006–2012 asusid BFMi tööruumid aadressil Sütiste tee 21. Aadressil Kotka 12 asus samal perioodil filmipaviljon.

2012. aastal valmis BFMi õppehoone (ülikooli linnaku Nova maja).[6] Majas on mitmeid eritingimustele vastavaid ruume: 161 m² filmipaviljon, 112 m² telestuudio, 4K projektoriga kinosaal, kaks helistuudiot, 3 helimontaažiruumi, 8 videomontaažiruumi ja arvutiklass. 2014. aasta kevadel koliti Kotka tänava filmipaviljonist lõplikult ülikoolilinnaku Nova majja. Tänaseks on kogu BFM ning BFMiga seonduvad osakonnad kogunenud Tallinna Ülikooli linnakusse Narva maanteel.

2020. aasta jaanuaris avati peamiselt BFMi kasutamiseks uus, Vita (ladina keeles 'elu') maja.

BFMis õpetatakse rakenduskõrghariduse tasemel spetsialiseerumisvõimalusega filmikunsti eriala. Bakalaureuseõppe kavasid on BFMis kuus: ajakirjandus, integreeritud kunst, muusika ja multimeedia, koreograafia, reklaam ja suhtekorraldus, audiovisuaalne meedia ning ristmeedia. Kahte viimast õppekava õpetatakse inglise keeles.

Magistriõppes saab õppida eesti keeles neljal õppekaval: koreograafia, nüüdismeedia, muusikaõpetaja (ühisõppekava Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga ja kunstiõpetaja (ühisõppekava Eesti Kunstiakadeemiaga). Ingliskeelseid õppekavu on magistritasemel samuti neli: dokumentaalfilm, ekraanimeedia ja innovatsioon, kommunikatsioonijuhtimine ja filmikunst Kino Eyes (ühisõppekava Universidade Lusófona, Edinburgh Napier University ja Iadt Dun Laoghaire´ga).

BFMis on üks doktoriõppekava – audiovisuaalkunstid ja meediauuringud.

BFMi eriliseks vastutusvaldkonnaks Tallinna Ülikoolis on teadus- ja loometöö digi- ja meediakultuuri fookusvaldkonnas. Sel otstarbel kutsuti 2015. aasta suvel ellu Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskus MEDIT. MEDITi juht oli kuni aastani 2020 BFMi meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus. Alates 2021. aastast on juhtideks osaluskultuuri professor Katrin Tiidenberg ja meediamajanduse ja -juhtimise professor Ulrike Rohn.

BFM Koolitused

[muuda | muuda lähteteksti]

BFM Koolitused korraldab mitmesuguseid filmi, meedia ja sõnumi visualiseerimisega seotud täiendkoolitusi ja seminare nii ettevõtetele, filmi-, televisiooni- ja meediavaldkonnas töötavatele inimestele kui ka lihtsalt filmi- ja videokunstihuvilistele ehk harrastajatele.

  1. 1,0 1,1 "Tallinna Ülikool Balti filmi, meedia ja kunstide instituut". TLÜ koduleht. 31. märts 2021. Vaadatud 31. märtsil 2021.
  2. "Akadeemilised suunad BFMis".
  3. Tallinna Ülikool (17.02.2011). "TLÜ Balti Filmi- ja Meediakooli direktoriks valiti Katrin Saks". Originaali arhiivikoopia seisuga 27.02.2018.
  4. Urmet Kook (07.05.2020). "BFM-i uueks direktoriks valiti Birgit Vilgats". ERR. Vaadatud 10.09.2020.
  5. "Tallinnas asutati Balti filmi- ja meediakool PM". Estonian World Review. 28. märts 2005.
  6. "Vaata, milline näeb välja vastavatud Tallinna ülikooli uus Nova õppehoone". Delfi. 26.09.2012.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]