Taimsed koekultuurid

Allikas: Vikipeedia
Viinapuu in vitro- taimekoekultuur.

Taimne koekultuur ehk taimekoekultuur on valdavas enamikus eeldatavasti katseklaasis kunstlike (sünteetiliste) kloonimismeetodite alusel sobival söötmel kasvatavad, töödeldavad, paljundatavad ja säilitatavad taime organid, rakud, rakuosad ja taime koelõigud ka mikrotaimed ehk katseklaasitaimed.

Taimsete koekultuuride mikropaljundamise lähtematerjalina kasutatakse sobivat taime, taimeosa või mikrotaime, kes on kasvatatud nõuetekohaselt ja steriilsetes kasvutingimustes ning peab olema vaba taimekahjustajatest.

Saastunud (aga ka saastumiskahtlusega) taimsed koekultuurid tuleb kas kõrvaldada ja hävitada või vabastada saastajatest kas termotöötluse või meristeemkultuuri abil.

Taimekoekultuuride söötmed[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Taimekoekultuuride söötmed

Söötmed võimalikele in vitro taimekoekultuuridele valmistatakse taime liigi ja koe ning rakumassi iseloomust, ning suuresti ka katse eesmärgist lähtuvalt. Kõikidele katseklaasi taimekoekultuuridele sobivat söödet ei ole, seetõttu klassifitseeritakse need peamiselt teadaolevate ainete rühmade lõikes:[1]

Kasvuregulaatorid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Kasvuregulaatorid

Taimede kasvuregulaatorid ehk taimehormoonid ehk fütohormoonid on ühendid, mis on mikrokogustes igapäevaselt vajalikud valdava enamiku taimede kasvule ja arengule jpt füsioloogiliste protsesside toimiseks.

Liigitus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kasvuregulaatorid ehk fütohormoonid jagunevad rühmadesse:

Rakendus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Taimekoekultuure rakendavad väga erinevad teadusharud- botaanika, bioloogia, biotehnoloogia, metsandus, põllumajandus, väetisetööstused, põllumajandus, geneetika, farmakognoosia, farmaatsia jpt.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Konspekti koostas: Hedi Kaldmäe, Taimekoekultuuride söötmed, Eesti Maaülikool, Põllumajandus- ja keskkonainstituut, Polli Aiandusuuringute keskus, Veebiversioon (vaadatud 05.08.2013

Välisallikad[muuda | redigeeri lähteteksti]

  • EV Põllumajandusministri määrus, "Paljundusmaterjali mikropaljundamise ja laboratooriumi nõuded",Vastu võetud 03.07.2006 nr 80, [1]