Mine sisu juurde

TYPA trüki- ja paberikunstikeskus

Allikas: Vikipeedia
TYPA keskus selle praeguses asukohas

TYPA trüki- ja paberikunstikeskus (endine Eesti Trüki- ja Paberimuuseum) on Tartus Kastani tänaval Aparaaditehase loomelinnakus tegutsev eramuuseum, kus eksponeeritakse 19. ja 20. sajandist pärit kõrgtrükitehnikat, tutvustatakse paberit ja selle ajalugu, korraldatakse erialaseid õpitube ja koolitusi ning valmistatakse tellimustrükiseid. TYPA on Balti riikide ja Soome regiooni ainus[viide?] trüki- ja paberikunstile spetsialiseerunud mäluasutus.

Keskus on asutatud 2010. aasta aprillis mittetulundusühinguna. MTÜ Trükimuuseumi asutasid Lemmit Kaplinski ja Madis Mikkor, algselt tegutses see koos Noor-Eesti Loomekeskusega kunagises Greifi trükikoja majas aadressil Kastani 38. 2014. aastal, liitus toonane Trükimuuseum Anne Rudanovski loodud Paberimuuseumiga ning asutuse nimeks sai Eesti Trüki- ja Paberimuuseum. Sama aasta suvel kolisid Trükimuuseum ja Paberimuuseum esimeste asukatena üüripinnale Aparaaditehasesse. Lisaks avati 2016. aastal ka TYPA „filiaal” raamatutuba Fahrenheit 451°.

2018. aasta veebruaris koliti Trüki- ja Paberimuuseum kõrvalhoovi (Kastani 48f), Samelini saapavabriku taha üüripinnale, mis kuulub samuti Aparaaditehasele. Seejärel, 2019. aasta lõpus, muudeti muuseum laiahaardelisemaks TYPA trüki- ja paberikunstikeskuseks, mis hõlmab lisaks külastuskeskusele ka kunstnike residentuuriprogrammi, tootmisosakonda (TYPA Stationery), galeriid, trükikunstistuudiot ja raamatutuba Fahrenheit 451º.

TYPA-s on komme pidada muuseumikassi. Varsema Victoria asemel on nüüd Ruby, kes on saanud nime kirjatüübi Zhurnalnaya Roublennaya järgi. Aparaaditehasega ühiselt peetava kassi nimi on Johannes Gutenberg.

Püsiekspositsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

TYPA trükikunstisaal

Muuseumi püsiekspositsioon asub kahes saalis. Ühes neist tutvustatakse paberi ajalugu, valmistusmeetodeid ja voltimisvõimalusi. Selle kõrval olev trükikunstisaal on üles ehitatud töötava stuudio põhimõttel. Eksponeeritud trükiseadmed on valdavalt töökorras ja sagedases kasutuses. Olulisemad eksponaadid on enam kui 40 komplektist koosnev tähelao (tina-, puutähtede ja ilustuste) kogu, mitu kõrgtrükipressi, sealhulgas muuseumi üks suuremaid seadmeid – 1927. aastal valmistatud stoppsilindertrükipress Frankenthal – ning suureformaadilised papikäärid ja kaks paberigiljotiini. TYPA-s on pimikuruum koos Eesti tõenäoliselt suurima töötava reprokaameraga.

Tegevused[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Trükimuuseum
TYPA paberikunstiala

TYPA keskuse tegevusteks on ekspositsiooni tutvustamine külastajatele (sh ekskursioonid, töötoad ja mitmekülgne haridusprogramm kooligruppidele), TYPA Stationery toodete ja trükiste valmistamine, ülemaailmsete kunstnike võõrustamine residentuuriprogrammis TYPA Residency, trükikunstistuudio- ja galeriiprogrammi koostamine ja täideviimine. Õpitubades tutvustatakse lihtsamaid trüki- ja paberikunsti töövõtteid: trükitakse ja köidetakse käsitöömärkmikke, valmistatakse seemnepaberit jpt. Süvendatud meistrikursustel tutvustatakse keerukamaid tehnikaid, näiteks linoollõiget, kuivnõela ja tsüanotüüpiat.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]