TYPA trüki- ja paberikunstikeskus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
TYPA keskus selle praeguses asukohas

TYPA trüki- ja paberikunstikeskus (endine Eesti Trüki- ja Paberimuuseum) on Tartus Kastani tänaval Aparaaditehase loomelinnakus tegutsev eramuuseum, kus eksponeeritakse 19. ja 20. sajandist pärit kõrgtrükitehnikat, tutvustatakse paberit ja selle ajalugu, korraldatakse erialaseid õpitube ja koolitusi ning valmistatakse tellimustrükiseid. TYPA on regiooni (Balti riigid ja Soome) ainus trüki- ja paberikunstile spetsialiseerunud mäluasutus.

Keskus on asutatud 2010. aasta aprillis mittetulundusühinguna. MTÜ Trükimuuseumi asutasid Lemmit Kaplinski ja Madis Mikkor, algselt tegutses see koos Noor-Eesti Loomekeskusega kunagises Greifi trükikoja majas aadressil Kastani 38. 2014. aastal liitus toonane Trükimuuseum Anne Rudanovski loodud Paberimuuseumiga ning asutuse nimeks sai Eesti Trüki- ja Paberimuuseum. Sama aasta suvel kolisid Trükimuuseum ja Paberimuuseum esimeste asukatena üüripinnale Aparaaditehasesse. 2016. aastal avati ka TYPA “filiaal” raamatutuba Fahrenheit 451°.

2018. aasta veebruaris kolis Trüki- ja Paberimuuseum kõrvalhoovi (Kastani 48f), Samelini saapavabriku taha üüripinnale, mis kuulub samuti Aparaaditehasele. 2019. aasta lõpus muudeti muuseum laiahaardelisemaks TYPA trüki- ja paberikunstikeskuseks, mis koondab lisaks külastuskeskusele enda alla ka kunstnike residentuuriprogrammi, tootmisosakonna (TYPA Stationery), galerii, trükikunstistuudio ja raamatutuba Fahrenheit 451º.

TYPA on koduks muuseumikass Rubyle, kes on oma nime saanud kirjatüübi Zhurnalnaya Roublennaya järgi. TYPA on koduks olnud ka Victoriale ning nüüdseks kogu Aparaaditehase kassile Johannes Gutenbergile.

Püsiekspositsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

TYPA trükikunstisaal

Muuseumi püsiekspositsioonid on jaotatud kahte saali. Esimene neist tutvustab paberi ajalugu, valmistusmeetodeid ning erinevaid voltimisvõimalusi. Selle kõrval olev trükikunstisaal on üles ehitatud töötava stuudio formaadis. Eksponeeritud trükiseadmed on valdavalt töökorras ja sagedases kasutuses. Olulisemad eksponaadid on enam kui 40 komplektist koosnev tähelao (tina-, puutähtede ja ilustuste) kollektsioon, mitmed kõrgtrükipressid, sealhulgas muuseumi üks suuremaid seadmeid – 1927. aastal valmistatud stoppsilindertrükipress Frankenthal – ning erinevad suureformaadilised papikäärid ja kaks giljotiini. TYPA kogude hulka kuulub ka pimikuruum koos Eesti tõenäoliselt suurima töötava reprokaameraga.

Tegevused[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Trükimuuseum
TYPA paberikunstiala

TYPA keskuse tegevusteks on ekspositsiooni tutvustamine külastajatele (sh ekskursioonid, töötoad ja mitmekülgne haridusprogramm kooligruppidele), TYPA Stationery toodete ja trükiste valmistamine, ülemaailmsete kunstnike võõrustamine residentuuriprogrammis TYPA Residency, trükikunstistuudio- ja galeriiprogrammi koostamine ja täideviimine. Õpitubades tutvutakse lihtsamate trüki- ja paberikunstialaste töövõtetega - trükitakse ja köidetakse käsitöömärkmikke, valmistatakse seemnepaberit jpt. Süvendatud meistrikursustel tutvustatakse keerukamaid tehnikaid, näiteks linoollõige, kuivnõel ja tsüanotüüpia.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]