Tõnis Kaumann

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Tõnis Kaumann (sündinud 5. aprillil 1971 Tallinnas) on eesti helilooja ja laulja.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Tõnis Kaumann on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli muusikateooria ja kompositsiooni erialal René Eespere juures[viide?]. Seejärel õppis kompositsiooni Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Raimo Kangro käe all (1989–1994) ja lõpetas magistrantuuri 2000. aastal Jaan Räätsa juures[viide?].

Aastal 1989 sai Kaumannist ansambli Linnamuusikud laulja ja ühtlasi sai alguse tihe kokkupuude vanamuusikaga. Linnamuusikutega (1989–1996) paralleelselt laulis ta mõnda aega ka ansambli Hortus Musicus motetikooris. Alates 1996. aastast on Kaumann ansamblite Heinavanker ning alates 2002. aastast ansambli Vox Clamantis liige.[1]

Aastatel 2003–2004 elas Kaumann Hollandis ja õppis laulmist Groningeni muusikakoolis (Stedelijke Muziekschool Groningen) Franke Doli juures. Hollandist on pärit tema naine Marty Diane Bos ning seal sündis 2004. aastal nende tütar Isabella Kaumann. 8 kuud hiljem kolis pere Eestisse, kus Kaumann ja Bos abiellusid. 2006. aastal sündis poeg Sebastian Kaumann.

Alates 1995. aastast tänapäevani on tema hääletreeninguid juhendanud Vilja Slizevski – alguses Linnamuusikute hääleseadjana, siis Muusikaakadeemias Kaumanni magistrantuuriõpingute raames ja pärast seda eraviisiliselt.[1]

Helilooja stiil on silmatorkav ja omapärane, ta kasutab uusklassitsismi ja džässi. Hoolimata kaugemast ja lähemast muusikaloost pärit stiilivõtete kasutamisest mõjus ja mõjub tema muusika värskena ja isikupärasena.

Nooremas eas oli Kaumanni kujundites sageli sarnasusi Prokofjevi ja Šostakovitši heliteostega, kuid praeguseks on helikeel koos heliloojaga küpsenud; tema helikeeles esineb palju barokiajastuga seostuvat ning palju nalja, mis peegeldab Kaumanni lopsakat huumorimeelt.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Evi Arujärv (2009). Kaheksa portreed. Tallinn. 

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]