Suure slämmi turniirid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Suure slämmi turniirideks (ingliskeelne lühinimetus Grand Slam) nimetatakse mitmel spordialal kõige mainekamaid võistlusi, kuhu koguneb maailma paremik. Kui kellelgi õnnestub siiski ühel aastal kõik need võita, nimetatakse seda suureks slämmiks (ning seda peetakse sama haruldaseks kui bridžis suure slämmi väljamängimist).

Tennis[muuda | muuda lähteteksti]

Kõige tuntumad on suure slämmi turniirid tennises. Need on

Suure slämmi võitjad tennises[muuda | muuda lähteteksti]

Suure slämmi ehk kõik neli suure slämmi turniiri ühe aasta sees on võitnud vähesed. Esimesena sai sellega hakkama Donald Budge 1938. aastal. Aastatel 1962 ja 1969 võitis Rod Laver. Kuldse slämmi võitja on Andre Agassi – ta on võitnud karjääri jooksul kõik neli suure slämmi turniiri pluss kuldse olümpiamedali.

Naistest on suure slämmi võitnud Maureen Connolly (1953), Margaret Smith Court (1970) ja Steffi Graf (1988). Steffi Graf võitis samal aastal ka olümpiamängudel. Sellega on ta naistest ainus kuldse slämmi võitja.

Enim suure slämmi turniire on meestest võitnud Rafael Nadal (18), Roger Federer (17), Pete Samprasel on 14 võitu. Naistest on enim võite Margaret Smith Courtil (24 võitu), Steffi Grafil on 22 võitu.