Surayud Chulanont

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Surayud Chulanont
Surayud Chulanont
Tai peaminister
Ametiaeg
1. oktoober 2006 – 29. jaanuar 2008
Eelnev Sonthi Boonyaratglin
Järgnev Samak Sundaravej
Isikuandmed
Sündinud 28. august 1943 (79-aastane)
Prachinburi, Tai

Surayud Chulanont (tai สุรยุทธ์ จุลานนท์; sündinud 28. augustil 1943 Phetchaburis) on Tai sõjaväelane ja poliitik.

1. oktoobrist 2006 29. jaanuarini 2008 oli ta Tai üleminekuvalitsuse peaminister.

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Surayud Chulanont sündis kolonelleitnant Phayom Chulanonti perekonnas. Tema isa astus Tai Kommunistlikku Parteisse ning lahkus armeest ja perekonna juurest, et juhtida vasakpoolsete mässuliste vastupanu valitsusele Nani provintsis.

Karjäär sõjaväes[muuda | muuda lähteteksti]

Omandanud tsiviilhariduse Bangkoki Püha Gabrieli Koolis ja Suankularb Wittayalai Koolis, läbis Surayud sõjaväe ettevalmistuskursused ja jätkas õpinguid Chulachomklao Kuninglikus Sõjaväeakadeemias.

Akadeemia lõpetamise järel teenis Surayud Chulanont eri väeliikides, sealhulgas nii suurtükiväes kui ka langevarjurite üksuses. 1960. aastatel osales ta korduvalt Tai Kommunistliku Partei mässuliste vastu suunatud sõjalistes operatsioonides.

Aastatel 19721978 oli ta sõjakooli instruktor. Hiljem töötas ta kindral Prem Tinsulanonda adjutandina. Surayudi sõjaväeline karjäär sai hoogu, kui Prem Tinsulanonda sai 1979 riigi kaitseministriks ja 1980 peaministriks.

1992. aastal sai ta eriüksuste juhatajaks. Sama aasta 17. mail osalesid tema sõdurid rahvarahutuste mahasurumisel, kuigi ta ise oli üritanud veenda oma ülemusi konfliktile rahumeelset lahendust leidma.

Surayud Chulanont oli 19941998 2. sõjaväeringkonna juhataja ja nimetati 1998. aastal maavägede juhatajaks. Tema ajal lõpetas armee Myanmari põgenike tagasisaatmise kodumaale ja Tai sõdurid suundusid esimesele välismissioonile ÜRO egiidi all, valvates rahu Ida-Timoril. 2003. aastal nimetati ta Tai maavägede ülemjuhatajaks. Väidetavalt toimus see üleviimine konflikti tõttu peaminister Thaksin Shinawatraga, sest kuigi uus ametikoht oli positsioonilt kõrgem, on maavägede ülemjuhataja roll pigem sümboolne. Samal aastal läks Surayud Chulanont erru.

Poliitiline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Kuningas Bhumibol Adulyadej nimetas 2003. aastal erukindral Chulanonti oma eranõukogu liikmeks. Seda mõjukat nõukogu juhib tänaseni Surayud Chulanonti endine ülemus kindral Prem Tinsulanonda.

Kui sõjavägi kukutas 19. septembril 2006 peaminister Thaksin Shinawatra valitsuse, kerkis Surayud Chulanonti nimi esile võimaliku üleminekuvalitsuse juhi kandidaadina. 1. oktoobril 2006 andiski sõjaväeline Demokraatliku Reformi Nõukogu võimu talle üle.

8. oktoobril 2006 kiitis kuningas Surayud Chulanonti valitsuse koosseisu heaks ning 9. oktoobril vannutati tema üleminekuvalitsus ametisse.

Tema valitsus oli algul riigipöörde korraldanud ohvitseridest koosneva Riikliku Julgeoleku Nõukogu mõju all, kuid nende suhted halvenesid alates aprillist 2007 seoses Chulanonti sooviga täita oma rolli peaministrina sõjaväest sõltumatult.

Valitsuse oluliseks ülesandeks oli Tai uue põhiseaduse ettevalmistamine ja uute parlamendivalimiste organiseerimine, mis leidsid aset detsembris 2007.

Chulanonti valitsuse koosseis muutus sageli, samuti roteeriti ministreid pidevalt. 2. oktoobril 2007 võttis ta endale ka siseministri portfelli. Kui valitsusaja algul toetas tema valitsust üle kuuekümne protsendi kodanikest, siis see toetus kahanes püsivalt ja jäi alates kevadest 2007 püsima kolmeteistkümne protsendi piirile.

29. jaanuaril 2008 andis ta ameti üle detsembris 2007 demokraatlikult valitud Tai parlamendi poolt ametisse nimetatud uuele peaministrile Samak Sundaravejle.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Usutunnistuselt on Surayud Chulanont budist. Ta on abielus Chitwadee Chulanontiga.


Eelnev
Thaksin Shinawatra
Tai peaminister
20062008
Järgnev
Samak Sundaravej