Spindel

Allikas: Vikipeedia
Fail:Cnc-milling-spindle-500x500.jpg
CNC freespingis olev spindel

Spindel on masina või tööpingi kõige levinum osa, mis koosneb peamiselt silindrikujulisest võllist. Spindel on üks olulisemaid mehaanilisi elemente töötlemiskeskustes, aga ka treipinkides, freespinkides, puurmasinates ja kõigis teistes laastu eemaldamiseks mõeldud tööpinkides.[1]

Tööpinkides on spindel masina pöörlev telg, mis annab töödeldavale detailile või lõikeriistale pöördliikumise. Spindli komponendid on kiire ja tõhusa lõiketöötluse protsessi jaoks üliolulised, tagades samal ajal, et toodetud elemendid oleksid võimalikult täpsed. Spindlid töötavad elektriga, kuid neid saab kasutada ka suruõhu abil. Spindel on suure jõudlusega element, mis töötab suure pöördemomendiga madalal kiirusel, näiteks freesimistoiminguteks. Spindel töötab samuti ka väikse pöördemomendi ja suure kiirusega, kui puuritakse väikese läbimõõduga tööriistadega. Tavaliselt on spindel valmistatud ülitugevast terasest, et seda saaks paigaldada ülitäpselt tõukelaagritele ja radiaalidele.[2]

Spindlite kiiruste vahemikud[muuda | muuda lähteteksti]

Spindlite kiirus valitakse mehaanilise võlli või pöördemomendi ja kiiruse vahelise võimsuse suhtest. Kui masin töötab pidevalt, on spindli kiirus vahemikus 437 ~ 3500 pööret/min. Selles piirkonnas muutub spindli maksimaalne väljundpinge väiksemaks, kui võlli suurus suureneb.

Kui spindli võimsus ja kiirus suurenevad, suureneb rakendatud pinge ja sellest tulenev jõud, kasutades ära laagrite olemasolevat radiaalset koormusvõimet. Suuremate laagrite asendamine või täiendavate laagrikomplektide lisamine pole teostatav, kuna need meetodid vähendavad ainult spindli võimeid suurte pöörlemiskiiruste saavutamiseks. Seetõttu on ilmne, et rihmülekandega kiire spindel piirdub teatud rakendustega. Tavaliselt kasutatakse vööajamiga spindleid maksimaalse pöörlemiskiirusega 12 000 – 15 000 pööret/min. Selle saavutamiseks tuleb suurema kiiruse võimaldamiseks kasutada muid vahendeid, sealhulgas erinevat tüüpi laagreid, seadistusi või laagrite määrimist.

Seda tüüpi spindli võimsus võib ulatuda 22 kW-ni, kuid mõnikord on raske maksimaalset pöördemomenti maksimaalsel kiirusel pakkuda. See sõltub väga palju mootori omadustest.[3]

Kasutusvõimalused[muuda | muuda lähteteksti]

Spindlitel on mitmeid kasutusvõimalusi mitmes valdkonnas, näiteks põllumajanduses, autotööstuses, valuvormide tootmisel ja isegi lennunduses. Töötlemisprotsessis mängivad spindlid olulist rolli kiires tootmisruumis.

Näiteks kõvade materjalide lõikamiseks kasutatakse metalli freespinke. Metallidele lisaks saavad need masinad lõigata ka plastmassi ja ka vastupidavaid komposiitmaterjale. Freesimisel kasutatakse pöördlõikureid materjali eemaldamiseks, kuni detail saavutab soovitud kuju. Spindleid sisaldavaid masinaid saab kasutada ka puidutöötlemisel, elektriliste komponentide loomisel ja arvutite osade valmistamisel.[4]

Spindli omadused CNC tööpingis[muuda | muuda lähteteksti]

Üldiselt kasutatakse kiireid masina spindleid rangelt spetsiaalselt metallitöötlemise valdkonnas kasutatavate tööpinkide, näiteks CNC freespinkide jaoks. Kiireid spindleid on kahte tüüpi ja kumbki erineva disainiga: [5]

Rihmülekandega spindel

Koosneb spindlist ja spindli korpuses hoitavast laagrivõllist. Rihma käitatav spindel töötab välise mootoriga, mis on ühendatud rihmratta süsteemi kaudu.

  • Väline mootor on vahetatav, et saavutada suuremat võimsust ja pöördemomenti.
  • Eeliseks on tasuvus.
  • Puuduseks on piiratud kiiruspiirangud.
  • Suurimad kiirused 12 000 – 15 000 pööret/minutis.

Integreeritud mootori spindel

Antud konstruktsioonis on masina spindli põhikomponent mootor, mis on salvestatud sisemiselt.

  • Eeliseks on suur tippkiirus, mis laiendab rakenduste kasutamist.
  • Puuduseks on tundlik eluiga, mis oleneb vastavalt kasutusele.
  • Kiirused alates 20 000 pööret/minutis.

Nii rihmülekandega spindlitel kui ka integreeritud mootori spindlitel on nende konstruktsiooni järgi eeliseid ja puudusi. Kumb on soovitavam, sõltub masina ja toodetava toote eesmärgist.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Machining Spindle and the Best Cutting Capacity". Imts-exhibition. 12. märts 2020. Originaali arhiivikoopia seisuga 4.03.2021. Vaadatud 17.02.2021.
  2. "What is the spindle in machine tools and how does it work?". Trade used machines. 30. juuni 2017. Vaadatud 17.02.2021.
  3. "High Speed Spindle Design and Construction". Modern Machine Shop. 15. august 1998. Vaadatud 17.02.2021.
  4. "What Is a CNC Spindle and How Does It Function?". Superior Spindle. 4. märts 2019. Originaali arhiivikoopia seisuga 23.03.2023. Vaadatud 17.02.2021.
  5. "Machining Spindle and the Best Cutting Capacity". Imts-exhibition. 12. märts 2020. Originaali arhiivikoopia seisuga 4.03.2021. Vaadatud 17.02.2021.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]