Skansen

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hazeliuse väravad

Skansen on Djurgårdenis Stockholmis asuv muuseum, üks maailma vanimaid vabaõhumuuseume.

Muuseum asutati 11. oktoobril 1891 rootsi filoloogi ja folklooriuurija Artur Hazeliuse eestvedamisel.

Artur Hazelius

Vabaõhumuuseum kuulub Rootsi tähtsamate ja populaarsemate turismiobjektide nimistusse. Seda külastab igal aastal rohkem kui 1,3 miljonit inimest.

Vabaõhumuuseumis on tavaks saanud Rootsi traditsiooniliste pühade nagu Midsommaraftoni (jaaniõhtu), Valborgi (volbriöö) ja Lucia päeva (luutsinapäeva) tähistamine. Läbi aastate on Skansenis tehtud ka populaarseid raadio- ja televisioonisaateid, nt "Allsång på Skansen".

Vabaõhumuuseumi territooriumilt leiab külastaja veel nukuteatri, tsirkuse ja tubakamuuseumi ning mitmeid kohvikuid, restorane, poode ja lastele ehitatud mänguplatse.

Skansenit võib vaadelda ka kui Rootsi rahumeelset ja loodusele orienteeritud natsionalismi väljenduslaadi.

Sõna "Skansen" on tänapäeval võetud rahvusvaheliselt kasutusele kui vabaõhumuuseumi tähistav mõiste ning Skansen on suuresti mõjutanud sarnaste muuseumide loomist ka mujal maailmas, põhiliselt Euroopas ja ka USA-s.

Vabaõhumuuseum asub aadressil Djurgårdsslätten 49–51, Stockholm, Rootsi, 115 93 ning on avatud aasta läbi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Oma Rootsimaa reisidel nägi Hazelius, et vana talupojaühiskond on seoses industrialiseerimislainega, migratsiooni ja teiste moderniseeruva ühiskonnaga kaasas käivate protsesside tõttu ära kadumas ja asemele on tulnud kaasaegne eluviis – ehitati vabrikuid, maaharimisel oli kasutama hakatud tehnikat, üle kogu maa ehitati raudteid jne. Toimus linnastumine, mille käigus suur osa maaelanikkonnast lahkus oma küladest ja vanad talupojatraditsioonid hakkasid näitama hääbumise märke.

1872. aastal Dalarna maakonda külastades tekkiski Hazeliusel nn miniatuurse Rootsi loomise idee muuseumi näol, kus kultuur ja loodus, ehitised ja riietus, samuti ka kirjandus ja käsitöö moodustaksid taimede, loomade ja kivimitega ühtse terviku ning mille eesmärgiks oleks näidata, kuidas inimesed erinevates Rootsi osades vanasti elasid. Kõike seda tahtis ta inimestele presenteerida huvipakkuvamal moel kui tolleaegsed teadlased seda seni olid suutnud teha.

Sellist tüüpi kohalikku kultuuri ja ajalugu tutvustav vabaõhumuuseum (Norsk Folkemuseum) avati 1888. aastal Oslo lähedal asuval Bygdøy poolsaarel Norras.

Hazelius hakkas inimestelt üle terve Rootsi ja ka teistest Põhjala riikidest kokku ostma vana mööblit, riideid, mänguasju jne. Oma reiside ajal hankis Hazelius erinevaid esemeid, kirjutas üles rahvaviise ning ostis kokku isegi maju. Kõike veel enne seda kui ta teadis, kuhu majad hiljem taas üles püstitatakse. Osa esemetest tuli ka annetustena. Algselt oli Hazelius põhiliselt huvitatud vaid talupojakultuurist, kuid tema järglased hakkasid tasapisi koguma ka selliseid esemeid, mis kuulusid väikekodanluse ja linnaelanike igapäevase elustiili juurde.

1891. aasta kevadel ostis Hazelius maatüki Skansenbergetis ja sama aasta sügisel avati seal Skanseni vabaõhumuuseum. Muuseumile kuuluvat maa ala on järk-järgult pärast Hazeliuse surma 1901. aastal laiendatud.

Rahvatants, Skansen 1904

Esimeste Skanseni talumajade seas olid Morastugan, Kyrkhultsstugan (kõrge pööninguga tare), Hackstugan (kivimaja Orsast) ja Stenstugan (Blekingest). Aastatega on Skansenisse kogunenud ligi 150 kultuuriajaloolist ehitist tervest Rootsist. Enamik neist majadest pärinevad 1700. ja 1800. aastatest, kuid leidub ehitisi ka 1400. aastate lõpust. Viimased majad pärinevad aastast 1930. Vanim ehitis on Norra Vastveitloftet ja see on pärit 1300. aastatest. Ainult kolm Skansenis olevat ehitist ei ole originaalid, vaid koopiad leidudest.

Saami sammasait Skansenis

Skansen ei olnud algselt ainult Rootsi talupojaühiskonda kujutav muuseum vaid ka Norra ning Taani talupojakultuuri hõlmav vabaõhumuuseum.

Esimene muuseumi eksponaat oli villane seelik.

Hazeliuse moto oli "Tunne iseennast!". Hazelius soovis, et Skansen oleks elav muuseum koos seal leiduvate eluasemetega, milles vurisevad vokid ja ripuvad kangasteljed. Külastajad saavad näha traditsioonilist juustu- ja võitegemist, küpsetamist, kudumist, klaasipuhumist jne.

Kuna koduloomad olid oluliseks osaks vanas talupojaühiskonnas, pidi Skansenis leiduma koht ka koduloomadele. Lisaks neile eksponeeritakse ka Põhjala metsloomi: põtra, karu, rebast, ahmi, hüljest jne. Osa loomadest saadi annetusena ning avatud loomaaeda toodi isegi eksootilisi isendeid, mis ei sobinud küll Skanseni kui miniatuurse Rootsi mudelisse, kuid vaatamata oma rahvuslikule hoiakule võttis Hazelius ka need vastu, kuna ta teadis, et need tekitavad publikus suurt huvi. Kogu Skanseni eksisteerimise vältel on loomade kogum olnud diskuteeritavaks teemaks.

Skansen Akvariet

Skansen-Akvariet avati 1978 ja see asub 3000 m² suurusel alal. Peale kalade ja korallide saab seal näha papagoisid, flamingosid, ahve, kilpkonni, skorpione, eksootilisi ämblikke, madusid, alligaatoreid, leemureid jne.

2019. aasta kevadel avati muuseumis Baltic Sea Science Center.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]