Sigismund (Tirooli hertsog)

Allikas: Vikipeedia
Sigismund. Wolfgang Kiliani vasegravüür

Sigismund von Habsburg (14271496) oli Tirooli hertsog 14391490, ertshertsog alates 1477. Ta oli hertsog Friedrich IV poeg.

Sigismund valitses lisaks Tiroolile ka mõningaid alasid Švaabimaal (Elsassis) ja Šveitsi lähedal, enamasti resideeris ta aga ikkagi Innsbruckis. Kuni 1446. aastani oli ta oma nõo, hilisema keisri Friedrichi eestkoste all. Seejärel sai ta aga Tirooli ainuvalitsejaks ja et Friedrich oli püüdnud talt tema valdusi kätte saada (või seal vähemalt oma ülemvõimu kehtestada), siis isoleeris Sigismund end muudest Habsburgidest. Ta oli kaks korda abielus, kuid järglasi tal polnud.

1469 pantis või müüs Sigismund oma valdused Elsassis Burgundia hertsogile Charles Südile, ilmselt seetõttu, et need oleks Šveitsi eest paremini kaitstud. 1474 muutis ta meelt ning ostis oma valdused tagasi, liitudes Šveitsiga võitluses Charlesi vastu.

Sigismund alustas ka uute rahade müntimist, millest hiljem kujunes välja taaler. Esialgu sai Tirool äärmiselt jõukaks, kuid hiljem hakkas Sigismund pillavalt elama, lisandus ka sõda Veneziaga, mis lõppes 1487 eriliste tulemusteta. Rahulolematus rahva seas kasvas ja nii pidi Sigismund 1490. aastal Tiroolist keiser Friedrichi poja Maximiliani kasuks loobuma.