Sarkoptoos

Allikas: Vikipeedia

Sarkoptoosid ehk sarkoptoossügelised ehk süüdiklestsügelised on mitmetel imetajatel ja inimestel naha epidermisesse näritud käikudes parasiteeriva ja sügelisi põhjustava süüdiklestade (Sarcoptes scabiei) poolt põhjustatud naha parasitoosid.[1]

Haigusetekitajad[muuda | muuda lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Süüdiklest.

„Umbes 0,2-millimeetrine parasiit, keda palja silmaga ei näe. Emased süüdiklestad uuristavad naha pealmistesse kihtidesse 2-millimeetriseid käike päevas, kuhu munevad iga päev 2-3 muna. Areng munast suguküpseks lestaks kestab umbes 2 nädalat.“[2]

Süüdiklest on väljaspool peremeesorganismi elu-ja nakatumisvõimeline kuni 9 päeva.[2]

„Süüdiklesta varieteedid on peremeesloomaspetsiifilised. Loomade nahahaigust põhjustav süüdiklesta liik põhjustab inimestel sügelisi." [3]


Sarkoptoosi tekitajad erinevatel liikidel[4]:

Levik[muuda | muuda lähteteksti]

Erinevate loomaliikide ja liikidevaheline nakatumise teed võivad erineda. Peamiseks nakkusallikaks on liigisisesesed loomadevahelised kontaktid nahapinnal elavate viljastatud emaslestadega. Nakkus kandub üle ka nahapinnalt lahkunud lestadega kokkupuutel ning kodu- ja farmi- ning seltsilisloomadega kokkupuutel.

Kliinilised sümptomid[muuda | muuda lähteteksti]

Peiteaeg on harilikult 2 kuni 3 nädalat. Süüdiklestade munemiskäikude rajamine nahas kutsub esile humoraalse ja rakulise immuunsuse tõttu ülitundlikkuse ning põhjustab tugevat sügelust. Kui peremeesorganism kratsib sügelevat paika kehal siis võivad tekkida intensiivsed nahamuutused, nagu kublad, villid, koorikud, kärnad, naha paksenemine ja voldistumine, ka karvade väljalangemine.

Ravi[muuda | muuda lähteteksti]

Crystal Clear app virusblue.pngSiin tutvustatakse ravimit või ravimeetodit, kuid kirjutatu pole arstlik nõuanne ning see ei asenda arsti konsultatsiooni. Vikipeedia ei vastuta iseravimise tagajärgede eest.


Raviks kasutatakse, sõltuvalt peremeesorganismist, mitmeid ravimeid: ivermektiin, dorkmektiin, malatioon, kumafoss, diasinoon, fenkoosvos, kloorfenvinfos, amitraas jt.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Toivo Järvis, "Veterinaarparasitoloogia õpik kõrgkoolile", 6 Lest- ja putuktõved, Tartu Ülikooli Kirjastus, lk 22 – 27, 2011, ISBN 9789949197170 (6.kd)
  2. 2,0 2,1 Tiina Toomet. "Kärntõvepaanika". http://www.toometikliinik.ee/upload/fck/Karntobi.pdf, 06.01.2015
  3. J. Schulte. "Jahimehe käsiraamat".Tallinn: Varrak, 2014, lk 317
  4. Mange in Merck Veterinary Manual 9th ed Merck & Co., Inc

Välisallikad[muuda | muuda lähteteksti]