Sanctuary

Allikas: Vikipeedia
Sanctuary
Iron Maideni singel
albumilt "Iron Maiden" (1980)
A-pool "Sanctuary"
B-pool

"Prowler" (ainult Hollandi 12" singel)
"Drifter" (live)

"I've Got The Fire" (live)
Välja antud 16. mai 1980
Salvestatud 1980
Stiil heavy metal
Pikkus 3:12
Plaadifirma EMI
Autor Iron Maiden
Produtsent Will Malone
Iron Maideni singlite kronoloogia
"Running Free" (1980) "Sanctuary" (1980) "Women in Uniform" (1980)

"Sanctuary" on Briti ansambli Iron Maiden teine singel. Singel avaldati Suurbritannias 16. mail 1980 albumivälise singlina. Hiljem lisati singel ansambli kuu aega varem avaldatud debüütalbumi Põhja-Ameerika versioonile ning 1998. aastal tolle albumi uusväljaandega ka ülemaailmselt selle albumi laulude hulka.

Laul esimene stuudiosalvestis tehti novembris 1979 ning see ilmus erinevate Briti heavy-bändide kogumikul "Metal for Muthas" 15. veebruaril 1980. See versioon salvestati neljaliikmelises koosseisus, kusjuures trumme mängis Doug Sampson.

Laul salvestati uuesti koos albumi "Iron Maiden" teiste lugudega ning anti singlina välja bändi kontserditurnee "Iron Maiden Tour" ajal. Bändi kitarristi Dave Murray hinnangul oli uus versioon kümneid kordi parem kui kogumiku "Metal for Muthas" tarbeks salvestatu. Singli B-poolel oli kaks kontsertsalvestist esinemisest Londoni Marquee Clubis 3. aprillil 1980. Nendest lugudest "Drifter" jõudis stuudiosalvestisena ansambli järgmisele albumile "Killers". Laul "I've Got the Fire" on kaver California ansambli "Montrose" loost. Avanädalal jõudis singel Briti singlimüügi edetabelis 33. kohale ning tõusis nädal hiljem 29. kohale.

Singli kujundus tekitas poleemikat. Nimelt kujutati sellel noaga vehkivat Eddiet Margaret Thatcheri laiba kohal. Ansambli mänedžer oli küll soovitanud EMI-l pilti tsenseerida nii, et Thatcheri nägu näha ei oleks, aga originaalsingel ilmus siiski tsenseerimata kujul. Küll on seda pilt tsenseerituna kasutatud hiljem, seda ka teistel plaatidel. Ka ansambli järgmise singli "Women in Uniform" pildil on Thatcher, haududes, automaat käes, Eddie'le kättemaksu.

Muusikud[muuda | muuda lähteteksti]

Laulud[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Sanctuary" (Harris, Murray, Di'Anno) 3:14
  2. "Prowler" (Harris) 3:56 (üksnes Hollandi 12" singlil)
  3. "Drifter" (Live) (Harris) 6:25
  4. "I’ve Got The Fire" (Live) (kaver Montrose'i loost) (Ronnie Montrose) 3:00