Mine sisu juurde

Salvestivõrk

Allikas: Vikipeedia

Salvestivõrk ehk SAN (inglise keeles Storage Area Network) on eriotstarbeline arvutivõrk, mis ühendab omavahel mäluseadmeid ja nendega seotud andmeservereid, et optimeerida kettakasutust ja andmete varundamist.[1]

SAN-võrgu puhul puudub traditsiooniline pühendatud(?) ühendus serveri ja salvesti vahel. Iga server saab ligi igale salvestile ning ükski salvesti ei kuulu ühelegi serverile.

Kuna puudub kindel suhe serveri ja andmehoiu vahel, siis võib salvestivõrk koosneda eri tüüpi andmesalvestitest (näiteks kõvaketastest ja magnetlintidest). Lisaks võivad andmed ka olla salvestatud kaugemal serveritest, mis neid kasutavad, kasvõi teises riigis.

Salvestivõrku võib vaadelda kui storage bus kontseptsiooni pikendust, kus andmete pärimine ning saatmine käib üle võrgu. Antud laiendus võimaldab serveritel ja andmekandjatel ühenduda kasutades sarnaseid elemente, nagu kohtvõrgud (LAN) ja laivõrgud (WAN).

Andmesalvestid ja serverid on tavaliselt üksteisest füüsiliselt eraldatud. Füüsiline eraldamine võimaldab andmesalvesteid tsentraliseerida ja servereid klasterdada.

Igal andmesalvestil antud võrgus on oma unikaalne identifikaator (logical unit number – LUN). Selle abil saab server või teine salvesti ligi antud salvestile.

Ühenduse liigid

[muuda | muuda lähteteksti]

Salvestivõrku saab kasutada, et ületada tavalised võrgu kitsaskohad. SAN võimaldab otsese, kiire andmevahetuse serverite ja andmesalvestite vahel antud kolmel viisil:

  • Server-salvesti – tavaline andmete liikumise mudel. SAN puhul on lisaeeliseks see, et sama salvestiga saab suhelda ka teine server, kas samaaegselt (concurrent) või seerias (serial).
  • Server-server – seda saab kasutada serveritevaheliseks sidepidamiseks.
  • Salvesti-salvesti – võimaldab andmeid ühest kohast teise toimetada ilma serveri poole pöördumata (näiteks andmete automaatne kloonimine teistele salvestitele või andmete teisaldamine kettalt magnetlindile).
  1. IBM (detsember 2017). "Introduction to Storage Area Networks" (PDF). Ninth Edition. Vaadatud 18. detsembril 2018.