Salvestivõrk

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Salvestivõrk ehk SAN (inglise keelsest sõnast Storage Area Network) on eriotsarbeline arvutivõrk, mis ühendab omavahel mäluseadmeid ja nendega seotud andmeservereid, et optimeerida kettakasutust ja andmete varundamist.[1]

SAN võrgu puhul puudub traditsiooniline pühendatud(?) ühendus serveri ja salvesti vahel. Iga server saab ligi igale salvestile ning ükski salvesti ei kuulu ühelegi serverile.

Kuna puudub kindel suhe serveri ja andmehoiu vahel, siis võib salvestivõrk koosneda erinevatest andmesalvestitest (nagu näiteks kõvaketastest ja magnetlintidest). Lisaks võivad andmed ka olla salvestatud kaugemal serveritest, mis neid kasutavad, kasvõi teises riigis.

Toimimine[muuda | muuda lähteteksti]

Salvestivõrku võib vaadelda kui storage bus kontseptsiooni pikendust, kus andmete pärimine ning saatmine käib üle võrgu. Antud laiendus võimaldab serveritel ja andmekandjatel ühenduda kasutades sarnaseid elemente, nagu kohtvõrgud (LAN) ja laivõrgud (WAN).

Andmesalvestid ning serverid on tavaliselt füüsiliselt eraldatud üksteisest. Füüsiline eraldamine võimaldab andmesalvesteid tsentraliseerida ja servereid klasterdada.

Igal andmesalvestil antud võrgus on oma unikaalne identifikaator (logical unit number - LUN). Selle abil saab server või teine salvesti ligi antud salvestile.

Ühenduse liigid[muuda | muuda lähteteksti]

Salvestivõrku saab kasutada, et ületada tavalised võrgu kitsaskohad. SAN võimaldab otsese, kiire andmevahetuse serverite ja andmesalvestite vahel antud kolmel viisil:

  • Server - salvesti: Tavapärane andmete liikumise mudel. SAN puhul on lisaeeliseks see, et sama salvestiga saab suhelda ka teine server, kas samaaegselt (concurrent) või seerias (serial).
  • Server - server: Saab kasutada serverite vaheliseks kommunikeerimiseks.
  • Salvesti - salvesti: Võimaldab andmeid liigutada ilma serveri poole pöördumata (näiteks andmete automaatne kloonimine teistele salvestitele või andmete liigutamine kettalt magnetlindile).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. IBM. "Introduction to Storage Area Networks". Ninth Edition, December 2017. Vaadatud 2018-12-18.