Salme Dutt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Salme Dutt (sündinud Salme Anette Murrik, aastatel 1913–1924 Salme Anette Pekkala, hiljem Salme Pekkala-Dutt) (29. august 1888 Helme vald – 30. august 1964 London) oli Eestis sündinud Briti kommunistlik poliitik.

Tema esimene abikaasa oli Soome vasakpoolne poliitik Eino Pekkala (olid abielus aastatel 19131920, abielu lahutati), teine abikaasa oli rootsi-india päritolu inglise ajakirjanik ja kommunistlik poliitik Rajani Palme Dutt. Tema vanem õde oli Eesti päritolu Soome kirjanik Hella Wuolijoki. Ta oli ka Soome sotsiaaldemokraatlilku poliitiku Erkki Tuomioja vanatädi. Tema keskmine õde Erna-Amalie Murrik-Mitt oli saksa keele õpetaja, noorem õde Niina Murrik-Polonsky oli pianist ja klaveriõpetaja[1].

Salme Murrik sündis Helme vallas Liivimaa kubermangus ning veetis lapsepõlve Valgas. 1905. aastal heideti ta revolutsioonilise tegevuse eest gümnaasiumist välja, misjärel ta kolis Venemaale, elades Moskvas ja Siberis. Hiljem elas ta Soomes ning kolis lõpuks Suurbritanniasse.

Murrik saadeti koos esimese abikaasa Eino Pekkalaga Suurbritanniasse Lenini käsul, looma seal Suurbritannia Kommunistlikku Parteid. Selle algusaastail tegutses ta Kominterni agendina ning oli Rajani Palme Dutti sidemees Moskvaga.[2]

1939. aastal avaldas Salme Dutt raamatu tšartistlikust liikumisest "When England Arose" ("Kui Inglismaa tõusis"). 1966. aastal ilmus Londonis tema postuumne luulekogu "Lucifer and Other Poems" ("Lucifer ja teisi luuletusi"). Salme Dutt suri Londonis 1964. aastal.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • John Callaghan "Rajani Palme Dutt, British communism, and the Communist Party of India″ – Journal of Communist Studies and Transition Politics, Volume 6, Issue 1, March 1990, lk 49–70
  • Andrew Thorpe "The British Communist Party and Moscow 1920–43", Manchester University Press, 308 lk, Midsomer Norton 2000
  • Erkki Tuomioja "Häivähdys punaista" Helsinki: Tammi, 2006 (rootsi keeles: "Ett stänk av rött: två systrar i revolutionens tjänst" Stockholm, 2008; eesti keeles: "Õrnroosa: Hella Wuolijoe ja Salme Dutti elu revolutsiooni teenistuses", Tallinn, 2006)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]