Saimaa

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Saimaa järv)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Saimaa
GreaterSaimaa.gif
Saimaa satelliidipildil (türkiissinisega). Vasakul Soome laht, paremal Laadoga järv
Pindala 4400 km²
Keskmine sügavus 17 m
Suurim sügavus 84 m
Maht 36 km³
Koordinaadid 61° 15′ N, 28° 15′ E
Laine murdub Joutsenos randa

Saimaa on järv Soome kaguosas.

Et järv on väga liigestatud kaldajoonega (rannik on paljudes kohtades kaljune) ja saarterohke, siis tajutakse selle osi eraldi järvedena, mistõttu nimetatakse järve ka Saimaa järvistuks. Ühesugune veetase näitab, et tegemist on siiski ühe järvega.

Kogu järve pindala on umbes 4400 km². See on Soome suurim ja Euroopa suuruselt neljas järv. Selle keskmine osa moodustab kitsamas mõttes Saimaa järve, mille pindala on 1147 km². Saimaas on 3507 saart, mille kogupindala on 1850 km².

Saimaa keskmine sügavus on 17 m ja suurim 84 m. Seetõttu on järve maht 36 km³, mis on mõnevõrra väiksem kui Päijänne järvistus. Saimaa keskmine veetase on 75,7 m üle merepinna. Kuigi järve kaldajoon ei ole muutumatu suurus, hinnatakse Saimaa kaldajoone pikkuseks 13 700 km. See on näiteks suurem Kreeka, Suurbritannia, Mehhiko, Itaalia või Brasiilia rannajoone pikkusest.

Nagu teisedki Soome järved, tekkis ka Saimaa pärast jääaega ja kogu Soomet katnud igijää sulamist. Lõunast takistas seal äravoolu Salpausselkä ja põhja pool olid samuti kõrgendikud. Niimoodi kogunes järve vesi ja esialgu oli veetase märksa kõrgem praegusest. Umbes 5 tuhat aastat tagasi moodustus Vuoksi jõgi, mille kaudu osa veest ära voolas ja järve veetase alanes tänapäevaseks.

Saimaa ääres asuvad Imatra, Lappeenranta, Puumala, Savonlinna, Mikkeli, Varkaus, Joensuu ja Kitee.

Äravool[muuda | muuda lähteteksti]

Saimaa järvest voolab välja Vuoksi jõgi, mis suubub Laadoga järve.

1850 avati Saimaa kanal, mis ühendab Saimaad Läänemerega. Kanal on 42,9 km pikk ja see jõuab merre Venemaal Viiburi juures. Ligi pool, täpsemalt merepoolsed 19,6 km kanalist kuulub tänapäeval Venemaale. Kanal on laevatatav ja tal on 8 lüüsi. 1991 avati Saimaa kanal ka turistidele.

Jääkate[muuda | muuda lähteteksti]

Jääkate püsib detsembrist maini.

Veeliiklus[muuda | muuda lähteteksti]

Saimaa kanal

Järv toimib siseveeteena, mis Saimaa kanaliga on ühendatud Läänemerega. Teised kanalid ühendavad Saimaa järve teiste Ida-Soome järvedega, muu hulgas Unnukka, Kallavesi, Pielise ja Juojärvi järvega.

Kanaleid kasutati varem põhiliselt puidu ja muude kaupade veoks, sealhulgas palgiparvetuseks. Tänapäevalgi käib Saimaa kanalil elav kaubavedu, aga suurema osa kanalitel sõitjatest moodustavad paadituristid ja -matkajad ning kruiisituristid.

Peamised sadamad Saimaal on Lappeenranta, Savonlinna, Mikkeli ja Joensuu.

Loomastik[muuda | muuda lähteteksti]

Saimaa järves elavad endeemsed saimaa lõhed ja mageveega kohastunud saimaa hülged (Phoca hispida saimensis), kes on ohustatud.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Haukivesi järve saartel paikneb Linnansaari rahvuspark.

Vaade Kotasaari saarelt põhja poole
Suurenda
Vaade Kotasaari saarelt põhja poole

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

 Saimaa – kasutusnäited, päritolu, sünonüümid ja tõlked Vikisõnastikus