Sõjaväepolitsei

Allikas: Vikipeedia
Eesti sõjaväepolitsei

Sõjaväepolitsei (lühend SP) on riigi relvajõudude koosseisu kuuluv julgeoleku- ja korrakaitseüksus, mille ülesanded ja jurisdiktsioon on reeglina seotud relvajõudude isikkoosseisu ja territooriumiga.

Sõjaväepolitsei (inglise keeles military police, lühend MP), teostab järelevalvet sõjaväelise distsipliini üle ning aitab tagada relvajõudude isikkoosseisu ja sõjaliste objektide julgeolekut. Sõjaväeüksuste liikumisel on SP abiks kolonnide kiirel ja tõrgeteta liikumisel ettenähtud sihtkohtadesse. Sõjalise operatsiooni ajal võib SP ülesannete hulka kuuluda ka sõjavangide eskortimine ja valve.

Mõnes riigis (näiteks Prantsusmaa, Itaalia, Hispaania) täidab sõjaväepolitsei ülesandeid sõjaväestatud politseiüksus ehk sandarmeeria, millel on riigis tavapolitseiga võrdsed õigused ja sarnased ülesanded.

Sõjaväepolitsei Eestis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis Eesti sõjaväepolitsei

Eesti kaitseväes on SP kaitseväe keskalluvusega struktuuriüksus, mille ülesannete hulka kuuluvad: distsipliinijärelevalve teostamine, liiklusjärelevalve teostamine, liikluse reguleerimine, õigusrikkumiste menetlemine oma pädevuse piires ning erinevad kaitsejõudude tegevusega seotud julgeolekuülesanded.

Ülesannete täitmisel, mis nõuavad selget eristumist, peab sõjaväepolitseinik kandma paremal õlavarrel musta käesidet, millel on kujutatud hõbedased tähed "SP".[1]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]