Rootsi vapp

Allikas: Vikipeedia

Rootsi vapp on Rootsi Kuningriigi riigivapp. Vapil on kaks versiooni: väike riigivapp ja suur riigivapp.

Riigivapp on Rootsi riigi sümbol. Riigipea ettekirjutust mööda tohivad erijuhtudel suurt riigivappi kasutada Rootsi parlament, Rootsi valitsus, Rootsi esindajad välismaal ja Rootsi sõjavägi.

Suur riigivapp[muuda | muuda lähteteksti]

Rootsi suur vapp

Rootsi suure riigivapi keskne kujund on sinine vapikilp, mille kuldne rist jagab nelja ossa. Vapikilbi keskel, kuldse risti peal paikneb Rootsi kuningakoja vapp.

Vapikilbi neljast osast (neid loendatakse vasakult paremale ja ülevalt alla) esimeses ja neljandas on sinisel väljal kolm kuldset lahtist krooni, üleval kaks krooni kõrvuti ja nende all kolmas. Teisel ja kolmandal väljal on kuldne kroonitud tagajalgadel seisev ja vasakule vaatav tõstetud esikäppadega lõvi. Lõvi seisab taustal, kus ülevalt vasakult kuni alla paremale vahelduvad 7 lainelist triipu, vaheldumisi sinised ja valged, esimene ja viimane on sinised.

Rootsi kuningakoja vapp, mis asub vapikilbi keskel, on mõttelise püstjoonega jagatud kaheks. Selle esimesel, vasakpoolsel osal on kujutatud kuldne viljavihk. Viljavihk asub taustal, kus ülevalt paremalt kuni alla vasakule vahelduvad sinine, valge ja punane triip. Teisel, parempoolsel osal on Bernadotte'ide dünastia vapp: valge kolme sillakaarega sild sinisel taustal. Silla kummaski otsas on kaks hambulise tipuga torni. Silla kohal on kuldne vasakule vaatav kotkas, mis oli Napoleon I embleem ja näitab Bernadotte'ide dünastia prantsuse päritolu. Kotkas hoiab jalgadega välgunoolte kimpu. Kotka kohal on kuldne Suure Vankri tähtkuju.

Vapikilp on kroonitud kuningakrooniga ja ümbritsetud 7 Serafimi ordeniga. Vapikilpi hoiavad kaks kuldset tagajalgadel seisvat kroonitud lõvi, teine teisel pool vapikilpi, kes vaatavad vapikilbist eemale. Lõvid seisavad kuldsel rõhtsal alusel ja näitavad punast keelt.

Vapikilbi taustaks on mantel, mille välimine, üksnes servadest paistev pool on lilla ja sisemine, vaataja poole pööratud pool on valge hallide ristikheinalehemärkidega. Mantel on kroonitud kuningakrooniga, mis on täpselt samasugune kui vapikilbi kohal olev kroon, ainult suurem.

Vahel kasutatakse Rootsi suure vapina üksnes vapikilpi.

Suur riigivapp on ühtlasi kuninga isiklik vapp. Kuninga perekonnaliikmed tohivad seda samuti oma isikliku vapina kasutada, aga kuningas otsustab, missuguseid muudatusi ja lisandeid nad vapi juures peavad sealjuures kasutama.

Väike riigivapp[muuda | muuda lähteteksti]

Rootsi väike vapp

Väikest riigivappi kasutavad peamiselt Rootsi valitsus ja selle ametid. Need tohivad lisada vapile oma tegevuse sümboleid. Seda kasutatakse näiteks Rootsi politsei vormil.

Väike riigivapp koosneb sinisest vapikilbist, millel on kujutatud kolm ühesugust kuldset krooni, üleval kaks tükki kõrvuti ja nende all kolmas. Vapikilp on kroonitud kuningakrooniga. Vapikilp võib olla ümbritsetud Serafimi ordenitega.

Vahel võidakse väikese riigivapina käsitleda lihtsalt kolme krooni kujutist. Sellised kolm krooni on näiteks Rootsi jäähokikoondise riietusel, mida selle järgi kutsutaksegi "kolmeks krooniks" (rootsi keeles tre kronor).

Riigiorganid, kes soovivad väikest riigivappi kasutada, peavad selleks eelnevalt saama loa riiklikult heraldikanõukogult.