Reißeck (mägi)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Reißeck
Großes Reißeck (keskel vasakul) ja Kleines Reißeck (keskel)
Großes Reißeck (keskel vasakul) ja Kleines Reißeck (keskel)
Kõrgus 2965 m
Asukoht Kärnteni liidumaa, Austria
Ahelik, mäestik Reißecki rühm
Ankogeli rühm
Suhteline kõrgus 2965 - 2670 m
Koordinaadid 46° 56′ 49″ N, 13° 21′ 52″ E
Reißeck (mägi) (Austria)
Reißeck (mägi)

Reißeck, ka Großes Reißeck ("Suur-Reißeck") (2965 m), on kõrgeim tipp Austria Kärnteni liidumaal Kõrg-Tauerni Reißecki rühmas. Mäestik moodustab lõunaosa suuremast Ankogeli rühmast, mille kõrgeim tipp Hochalmspitze on eraldatud Mallnitzer Schartega (2673 m). Mägi annab nime ka Reißecki vallale, mis asub lõunas Mölltalis.

Nimi Reißeck on tuletatud vanast veekogu nimest, umbes nagu Reisach = "mägioja" või "kärestikuline jõgi", millest sai keskkõrgsaksa rîs = "langev".

Tipuplokist läänes ja lõunas asuvad Verbund AG Reißeck-Kreuzecki hüdroenergiagrupi veehoidlad, mis on ühendatud Kölnbreini paisuga Maltatalis. Reißecki raudtee (Reißeckbahn) funikulöör ja 1950. aastatel elektrijaama ehitamiseks ehitatud kitsarööpmeline Reißecki mägiraudtee vedasid hiljem reisijaid ja neid kasutasid turistid Mölltalist üles mägihüttideni jõudmiseks. Tegevus lakkas mõlemal liinil 2014./2016. aastal ja seda ei ole siiani jätkatud. 1908. aastal ehitatud Reißecki hütt, mida haldab Austria Alpiklubi ÖGV sektsioon, asub 2287 m kõrgusel endise Schoberbodeni tipujaama lähedal, kohe Großer Mühldorfer See veehoidla paisu all. Lähedalasuv hotell ja sellega külgnev 1960. aastatel avatud väike suusapiirkond on tänaseks suletud.

Tipurist

Tavaline marsruut tippu kulgeb Kalte Herbergi ja lõunaharja kaudu, mis on kerge ronimine, kuid see nõuab kindlajalgsust. Alguspunktid on Reißecki hütt või haldamata Neue Moosi hütt. Großes Reißeckist idakirdes asub Kleines Reißecki tipp ("Väike-Reißeck", 2924 m); seljandik kulgeb piki järske rohtunud nõlvu, kuid on muidu tehniliselt lihtne. Reißecki tipp pakub panoraamvaadet Kõrg-Tauerni mäestikule, samuti Dolomiitidele, Karawankidele ja Julia Alpidele lõunas.