Mine sisu juurde

Ralph Vaughan Williams

Allikas: Vikipeedia
Ralph Vaughan Williams
Sünniaeg 12. oktoober 1872
Surmaaeg 26. august 1958 (85-aastaselt)
Amet helilooja
Abikaasa(d) Ursula Vaughan Williams, Adeline Maria Fisher
Koduleht https://rvwsociety.com

Ralph Vaughan Williams (12. oktoober 1872 Down Ampney, Gloucestershire26. august 1958 London) oli oma põlvkonna olulisemaid Inglise heliloojaid. Tema perekonnanimi Vaughan Williams on Walesi päritolu.

Ta lõpetas Cambridge'i Ülikooli ja Kuningliku Muusikakolledži ning täiendas end helilooja Max Bruchi juures Berliinis ja Maurice Raveli juures Pariisis. Pikaajaline sõprus sidus teda oma põlvkonnakaaslase Gustav Holstiga.

Vaughan Williams on kirjutanud 9 sümfooniat, ooperi "Riders to the Sea", kammermuusikat, soololaule, vaimulikku koorimuusikat ja kirikulaule. Populaarseima osa tema loomingust moodustab kammermuusika. Ralph Vaughan Williams kogus ja uuris ka inglise rahvalaule.

Vaughan Williamsi kõige tuntumaks teoseks on "Fantaasia Thomas Tallise teemale" ("Fantasia on a theme by Thomas Tallis") keelpilliorkestrile (1910). Teoses töödeldav muusikaline algmaterjal pärineb kuulsalt 16. sajandi inglise heliloojalt Thomas Talliselt. Väga tuntud on ka harfile, flöödile ja keelpilliorkestrile kirjutatud "Fantasia on Greensleeves", mis põhineb kuulsal inglise renessanssviisil "Greensleeves" (1934) ning sooloviiulile ja orkestrile loodud "Lendu tõusev lõoke" ("The Lark Ascending"; 1910).

Charles Darwin oli Vaughan Williamsi vanaonu.

Vaughan Williams kirjutas muusika kuninganna Elizabeth II kroonimistseremooniaks 1953.