Raimund Hagelberg

Allikas: Vikipeedia

Raimund Hagelberg (7. veebruar 1927 Tallinn17. juuli 2012) oli eesti majandusteadlane, Eesti Teaduste Akadeemia liige alates 1981. aastast.

1946. a lõpetas ta Tallinna Reaalkooli ning 1950. a Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna, millele järgnes samas aspirantuur. 1954. a kaitses ta kandidaadi- ja 1967. a doktoritöö, mis mõlemad olid pühendatud panganduse ja majandusanalüüsi probleemistikule.

Aastatel 1953–1954 oli Raimund Hagelberg Teaduste Akadeemia Majanduse Instituudi nooremteadur, 1954–1982 Tartu Ülikooli majandusteaduskonna vanemõpetaja, dotsent ja professor. 1981. a valiti Raimund Hagelberg Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks majandusteaduse alal. Aastatel 1982–1989 oli ta Eesti TA teaduslik peasekretär.

Aastatel 1989–1992 oli Raimund Hagelberg Eesti Vabariigi Ülemnõukogu esimehe nõunik. 1990. a valiti ta Eesti Panga Nõukogu liikmeks, kellena töötas kuni 1998. aastani. Seejärel sai temast Eesti Panga nõunik.

Alates 1995. aastast oli Raimund Hagelberg Tartu Ülikooli emeriitprofessor.

Raimund Hagelbergi teadusuuringud on olnud suunatud ettevõtte majandusliku analüüsi metodoloogiale, rahanduse teooriale, ettevõtete rahandusele, haridusele, teaduse ja kõrgkooli ökonoomikale, majanduse üldteooriale, pangandusele ja krediidile. Tema tee teaduses on kulgenud paralleelselt õpetamisega Tartu Ülikoolis, kus põhiõppeaineks oli ettevõtete ja rahvamajanduse rahandus. See hõlmas rahaliste suhete kõiki põhivaldkondi kogu majandust läbivalt, nõudis põhjuslike seoste hindamist ja analüüsi ning edasiminekut üldistamist võimaldavate meetodite juurde. Kõike seda sai laiemalt kasutada nii õppe- kui teadustöös. Nii peabki akadeemik teaduses tehtuga samaväärseks õpetamise poolt Tartu Ülikoolis, kus ta ühena esimestest Eestis hakkas juba 1960ndatel aastatel süvatähelepanu pöörama teadusfilosoofiale, teadusloole ja teaduse metodoloogiale. Raimund Hagelbergi rikkalikud teadmised kandsid head vilja taasiseseisvunud Eesti Vabariigis, kus ta tegi kaasa kõik tähtsamad sammud Eesti Panga uuesti ülesehitamisel ning krooni kasutuselevõtmisel.

2000. aastal autasustati Raimund Hagelbergi Riigivapi III klassi teenetemärgiga.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]