Mine sisu juurde

World Sailing

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Rahvusvaheline Purjespordi Föderatsioon)
Maailma Purjetamisliit
World Sailing
Asutatud 1907
Asutajad Austria-Ungari, Holland ja Belgia, Hispaania, Itaalia, Norra, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Soome, Suurbritannia, Šveits, Taani.

Maailma Purjetamisliit (inglise World Sailing lühendatult WS) on rahvuslike purjetamisliitude ning võistluspurjekate klassiliitude ühendus, mis kinnitab Purjespordi võistlusmääruste uuendused ja rahvusvahelised võistluspurjekate klassid, s.h olümpiaklassid. Rahvusvaheline Purjespordi Föderatsioon on ROK-i poolt tunnustatud rahvusvaheline spordialaliit. WS koordineerib väga erinevate purjekate klassiliitude koostööd, alates raadiotega juhitavatest mudelitest ja svertpaatidest kuni avamere kiiljahtideni. WS-i peakorter asub Paddingtonis Londonis Ühendkuningriigis.

Nimed[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1907–1996 Rahvusvaheline Võistluspurjetamise Liit, lühend IYRU, inglise keeles International Yacht Racing Union
  • 1996–2015 Rahvusvaheline Purjespordi Föderatsioon; lühend ISAF, inglise keeles International Sailing Federation
  • 2015–... Maailma Purjetamisliit; lühend WS, inglise keeles World Sailing

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

19. sajandi viimasteks kümnenditeks olid purjespordi levides tekkinud jahtide võistlusväärtuse hindamisel mitmed raskused[1] ning lahenduseks kutsuti kokku Jahtide mõõtmise nõupidamine (inglise keeles Conference on Yacht Measurement) 1906. aasta jaanuaris ja juunis Londonis. Koosistumise tulemusena valmis "meetri reegel" (inglise keeles Metre Rule), mida kasutatakse ka tänapäeval meetriklassi jahtide ehitamisel ja võistlusväärtusena. Osalejad asutasid ka Rahvusvahelise Võistluspurjetamise Liidu (inglise IYRU – International Yacht Racing Union) 1907. aasta oktoobris Pariisis ja kinnitasid mõned võidupurjetamise määrused. Asutajateks olid Austria-Ungari, Holland ja Belgia, Hispaania, Itaalia, Norra, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Soome, Suurbritannia, Šveits, Taani.

Eestiga seotu[muuda | muuda lähteteksti]

Juhid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 22. märts 1891, The New York Times, Measurment for racing, The yacht clubs need to have their rules uniform, nytimes.com
  2. "Eesti Jahtklubide Liit: Organisatsiooni asutamine ja areng". Originaali arhiivikoopia seisuga 9. oktoober 2007. Vaadatud 26. aprillil 2008.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]