Rahvusgalerii

Allikas: Vikipeedia

Muuseumi peasissekäik

Rahvusgalerii (inglise keeles National Gallery) on kunstimuuseum Londonis.

Rahvuslikule kunstikogule pandi alus 1824. aastal, kui Briti valitsus ostis pankurilt John Julius Angersteinilt 38 olulist maali, sealhulgas Raffaeli ja Rembrandti töid. Aastatega kasvas kogu rikaste annetajate toel, kes kinkisid nii raha kui ka kunstiteoseid. Seega erineb Rahvusgalerii enamikust Mandri-Euroopa rahvusgaleriidest, mis said alguse mõne kuninga või vürsti kunstikogu natsionaliseerimisest.

Galerii peahoone projekteeris William Wilkins klassitsistlikus stiilis ja see valmis 18321838. Sellest vasakul asub uus 1991. aastal avatud Sainsbury tiib, mille projekteerisid arhitektid Robert Venturi ja Denise Scott Brown. Ruumipuuduse tõttu asutati 1897 Tate'i galerii, kus esitletakse briti kunsti.

Rahvusgalerii kogudes on rohkem kui 2300 maali, suuremalt jaolt püsiekspositsioon. Kogud ulatuvad Cimabue varastest töödest (13. sajandist) impressionistideni. Eriti esinduslik on muuseumi Madalmaade, Itaalia vararenessansi ja 17. sajandi Hispaania maalikunsti kogu.

2011. aasta seisuga oli Rahvusgalerii külastatavuselt maailma neljas muuseum. Seda edestasid üksnes Pariisis asuv Louvre, New Yorgis asuv Metropolitani muuseum ja Londonis asuv Briti muuseum. Sel aastal külastas muuseumi 5,25 miljonit inimest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  • Leapman, M. 2008. London. Lk.104–107