Rüütli tänav (Narva)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tänavast Narvas, teiste samanimeliste tänavate kohta vaata Rüütli tänav

Vaade Rüütli tänavale Suurest tänavast. Vasakul on Narva raekoda

Rüütli tänav on tänav Narva Vanalinnas. See algab Vestervalli tänavast ja lõpeb Suure tänavaga ristudes. Tänava pikkus on umbes 210 m. Ta piirab põhjast Raekoja platsi.

Rüütli tänav on Narva üks vanemaid tänavaid. See oli umbes kaks korda pikem ning viis Vana väravale. Rüütli tänav ristus linna peatänava – Suure tänavaga, Pagari, Kiriku ja Koidu tänavaga ning lõppes Pimeaia tänavaga ristudes.

1684. aasta Narva linnaplaanil on tänav märgitud saksa keeles Ritter Gasse nime all. Ajalooliselt kandis tänav nime Rüütli tänav. 1905. aasta linnaplaanil oli selle tänava nimi Рыцарская улица.[1]

Pärast Teist maailmasõda kandis tänav nime E. Vilde tänav (улица им. Э. Вильде) eesti kirjaniku Eduard Vilde järgi.[1] 11. mail 1994 linnavolikogu määrusega Rüütli tänava nimi ennistati.[2]

Aadressil Rüütli 6 asuva maja ees on säilinud osa keskaegsest kiviseinast, mis on endine Kuningavall.[3]

Endine Peeter I maja (vasakul) ja Sergei Lavretsovi maja
Endine Narva apteek

Aadressil Rüütli tänav 21 asus Peeter I maja ja selle vastas Rüütli 28 Sergei Lavretsovi maja, aastast 1913 Narva linnamuuseum. Aadressil Rüütli tänav 18 asus vana Narva apteek.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Svetlana Andrejeva. Narva tänavad 17.-21. sajandi linnakaartidel. – Narva Muuseumi Toimetised, nr. 7, 2007, lk. 108-127.
  2. Narva Linnavolikogu määrus nr 70/30
  3. Vana Narva kaardid