Rüütli tänav (Narva)

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kaart
Vaade Rüütli tänavale Suurelt tänavalt, vasakul Narva raekoda

Rüütli tänav on tänav Narva Vanalinnas. See algab Vestervalli tänavalt ja lõpeb Suure tänavaga ristudes. Tänava pikkus on umbes 210 m. Rüütli ja Suure tänava nurgal asub Raekoja plats.

Aadressil Rüütli 6 asuva maja ees on säilinud osa keskaegsest kivimüürist, mis on endine Kuningavall.[1]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Rüütli tänav on Narva üks vanemaid tänavaid. See oli varem umbes kaks korda pikem ning viis Vana värava juurde. Rüütli tänav algas Vestervalli tänavalt, ristus Helsingi tänavaga, ääristas Raekoja platsi ja ristus linna peatänava – Suure tänavaga, Pagari, Rahu, Kiriku ja Koidu tänavaga ning lõpes Pimeaia tänavaga ristudes.

1684. aasta Narva linnaplaanil on tänav märgitud saksa keeles nimega Ritter Gasse. Ajalooliselt kandis tänav nime Rüütli tänav. 1905. aasta linnaplaanil on selle tänava nimi Рыцарская улица.[2]

Pärast teist maailmasõda kandis tänav nime E. Vilde tänav (улица им. Э. Вильде) eesti kirjaniku Eduard Vilde järgi.[2] 27. septembril 1995 ennistati linnavolikogu määrusega nr 70/30 nimi Rüütli tänav.[3]

Aadressil Rüütli 21 asus Peeter I maja ja selle vastas Rüütli 28 Sergei Lavretsovi maja (aastast 1913 Narva linnamuuseum). Aadressil Rüütli tänav 18 asus vana Narva apteek.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Vana Narva kaardid
  2. 2,0 2,1 Svetlana Andrejeva. Narva tänavad 17.–21. sajandi linnakaartidel. – Narva Muuseumi Toimetised, nr 7, 2007, lk 108-127.
  3. Narva Linnavolikogu määrus nr 70/30

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]