Puusaehe

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel on puusaehtest; teise puusal kantava liturgilise riietuseseme kohta vaata artiklit paalitsa.

Puusaehe (19. sajand)

Puusaehe ehk nabedrennik (vene keeles набедренник) on õigeusu vene traditsioonis preestri liturgilise riietuse ese.

Puusaehte puhul on tegemist ristkülikukujulise riidetükiga, mille keskel on rist või pühapilt ning mille ülemiste nurkade külge on kinnitatud lint kaela riputamiseks. Tavapäraselt kantakse seda üle vasaku õla paremal puusal, aga kui preestril on ka paalitsa kandmise õigus, siis üle parema õla vasakul puusal. Puusaehe sümboliseerib "vaimumõõka", mida apostel Paulus mainib oma kirjas efeslastele (6:17). See tähendab, et preester on vastavalt apostli juhistele varustatud Jumala Sõnaga; puusaehte nelinurkne kuju viitab omakorda neljale evangeeliumile, mille kujul on Jumala Sõna inimestele antud.

Vene Õigeusu Kirikus võeti puusaehe kasutusele 16. sajandil, teistes õigeusu kirikutes ja traditsioonides seda ei tunta (erandiks on Vene Õigeusu Kirikust välja kasvanud kirikud, teiste seas ka Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik). Ka vene traditsioonis ei ole selle kandmise õigust igal preestril, vaid seda antakse ustava või silmapaistva kirikliku teenistuse eest esimese autasuna. Tavaliselt eeldab see vähemalt kolmeaastast teenistust preestriametis, aga erandjuhtudel võidakse see anda vaimuliku seminari haridusega preestritele ka nende ametisse pühitsemisel.