Punased khmeerid

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Punased Khmeerid)

Punased khmeerid oli Kambodža Kommunistliku Partei liikmete rahvapärane nimetus aastatel 1975–1979, mil see oli valitsev kommunistlik partei Kambodžas.

Tegevus ja tagajärjed[muuda | muuda lähteteksti]

Punased khmeerid kehtestasid võimule tulles kommunistlikule ideoloogiale tugineva punase terrori. Linnaelanikud küüditati maale sunnitööle. Kaotati raharinglus, kaubandusvõrk ja eraomand, suleti koolid, kaotati perekonna mõiste. Üle kuueaastased lapsed võeti vanematelt ära ja sunniti tööle.

Punaste khmeeride võimu ajal toimus massilisi inimsusvastaseid kuritegusid. Senise valitsusega seotud inimesi ning haritlasi hukati valimatult. Samuti hävitati vietnamlasi, hiinlasi, taisid ja muid rahvusvähemusi, samuti kristlasi, muslimeid ja buda munki. Sel ajal tapeti ligi 1,5 miljonit inimest (eri hinnangutel 850 000 kuni 3 miljonit), ligi neljandik-viiendik kogu elanikkonnast. Inimesi hukati massiliselt, neid suri nälga ja hukkus sunnitööl.

Punaste khmeeride ideoloogia muutus aja jooksul. Algselt oli see ortodoksne kommunistlik partei ja Vietnami kommunistide juhtimise all. Partei muutus stalinistlikumaks ja anti-intellektuaalseks pärast seda, kui Kambodžasse naasis rühm Prantsusmaal õppinud noori, nende hulgas ka tulevane parteijuht Pol Pot. Pärast 1960. aastat arendasid punased khmeerid oma poliitilisi ideid, mille kohaselt on talunik proletariaat ja töölisklassi õige esindaja. 1970-ndatel tulid ideoloogiasse ka antikolonialistlikud ideed Prantsuse Kommunistlikult parteilt.

Pärast neli aastat kestnud võimul olekut langes punaste khmeeride võim 1979. aastal, kui Kambodžasse tungisid sisse Vietnami väed. 1985. aasta paiku panid vietnamlased Kambodža-Vietnami piirile maailma pikima miinivälja. 1990-ndatel tegutsesid punased khmeerid veel kui vastupanuliikumine Lääne-Kambodžas, nende organisatsioone asus Tais jm. Pol Pot suri 15. aprillil 1998 ja siis hääbus ka liikumine.

1979. aastal algasid Kambodžas kohtuprotsessid, kus mõisteti Pol Pot ja tolleaegne välisminister Ieng Sary tagaselja surma. 1997. aastal moodustati Kambodža parlamendi otsusega rahvusvaheline tribunal[1] punaste khmeeride tegevuse uurimiseks. Kohtuprotsessid jätkuvad senini.

Punaste khmeeride režiimi kuritegude jälgi säilitatakse arvukates memoriaalides ja muuseumides. Tuntuim neist on Tuol Slengi genotsiidimuuseum, mis oli vanglaks muudetud keskkool, millest liikus läbi ligi 17 000 inimest, kellest enamik hukati. Pealinna Phnom Penhi lähedal asuv Choeung Eki genotsiidikeskus on loodud kohale, kus asuvad hukkunute massihauad.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Prantsuskeelse nimetusega Chambres extraordinaires au sein des tribunaux cambodgiens (CETC); khmeeri keeles: អង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា[1]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Chanrithy Him "Mõranenud klaas kerkib pinnale. Minu lapsepõlv punaste khmeeride võimu all" (Sinisukk, 2003)

Meedia[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]