Proopiomelanokortiin

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib peptiidist ja eelhormoonist; geeni kohta vaata artiklit Proopiomelanokortiin (geen)

Proopiomelanokortiin (lühend POMC) on paljude selgroogsete loomade ajuripatsi eessagara poolt komplekteeritav peptiid ja prohormoon.[1]

POMC'i kompleteeritakse ka hüpotalamuse neuronites, platsentas ja soolestikus.

Proopiomelanokortiini füsioloogilised ülesanded pole käesoleval ajal päris selge, uurimused on tuvastanud, et POMC osaleb neurotransmissioonis, õppimises, nii pre- kui postnataalselt sisenõristussüsteemi töös, POMC-i seostatakse ka vaimsete häirete ja kasvajate moodustumisega. [2]

Proopiomelanokortiin on mitmete bioloogiliselt aktiivsete ainete allilaks, molekulist tekivad ensümaatiliselt (hüdrolüüs) teel näiteks γ-melanotsüüte stimuleeriv hormoon, kortikotropiin (AKTH), α-melanotsüüte stimuleeriv hormoon, kortikotropiinitaoline hüpofüüsi kesksagara peptiid (CLIP), β- ja γ-lipotroopne hormoon, β-endorfiinid jt.

Proopiomelanokortiin- geeni ekspreseeritakse ajuripatsis ja vastavate retseptorite poolt sünteesitav ja eritatav proopiomelanokortiin on eelkursoriks beetalipotropiinile, millest moodustatakse ka β-endorfiin. Proopiomelanokortiini vabastatakse verre vastusena stressile.

Roomajatel[muuda | muuda lähteteksti]

Madudel[muuda | muuda lähteteksti]

Madudel reguleerib proopiomelanokortiin mh ka mao naha värvust, nii näiteks raskendab harilike rästikute tuvastamist mustade (melanistlike) rästikute olemasolu, kuna nende siksaktriip pole nähtav. Rästikud ei sünni mustadena, nende värvus muutub uurijate arvates ajuripatsi poolt eritatava proopiomelanokortiini mõjul, signaliseerides emastel suguküpsuse saabumist.

Proopiomelanokortiin- geen inimestel[muuda | muuda lähteteksti]

Proopiomelanokortiin- geen koosneb 241. aminohappest ja asub inimestel kromosoomis 2p23.3.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Meditsiinisõnastik" 615:2004.
  2. Arun Paul Amar, Martin H. Weiss, Pituitary anatomy and physiology, Neurosurg Clin N Am 13 (2003) 11–23, lk 17, veebiversioon (Vaadatud 27.04.2014) (inglise keeles)

Välisallikad[muuda | muuda lähteteksti]

Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:Proopiomelanocortin seisuga 27.04.2014.