Prima ballerina assoluta

Allikas: Vikipeedia
Pierina Legnani, esimene baleriin, kes pälvis nimetuse prima ballerina assoluta (foto 1891)
Matilda Kšessinskaja, teine baleriin, kes pälvis nimetuse prima ballerina assoluta (foto 1898)

Prima ballerina assoluta (itaalia keelest 'absoluutne esibaleriin') on nimetus, mida on antud kõige väljapaistvamatele balletitantsijannadele. See on haruldane auavaldus, mis on traditsiooniliselt antav ainult oma põlvkonna kõige erakordsematele tantsijatele.

Algselt inspireeritud vararomantilise balleti itaalia ballettmeistritest, mis sõna otseses mõttes tähendas absoluutset esibaleriini, anti aunimetus priimabaleriinile, keda peeti erakordselt talendikaks ja kelle taset peeti teiste juhtivate baleriinide omast kõrgemaks.

Tänapäeval kasutatakse seda austavat nimetust väga harva ja hiljutised sedalaadi auavaldused on olnud tavaliselt sümboolsed, kas tunnustuseks mainekale rahvusvahelisele karjäärile või erakordse teenistuse eest konkreetsele balletikollektiivile. Puuduvad universaalsed protseduurireeglid selle nimetuse määramiseks. Tavaliselt annab sellise nimetuse balletikollektiiv, kuid mõnele tantsijatarile on valitsus või riigipea selle nimetuse ametlikult heaks kiitnud, mõnikord pigem poliitilistel kui kunstilistel põhjustel.

Esimesed sedalaadi auavaldused[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene, kellele nimetus prima ballerina assoluta anti, oli itaalia baleriin Pierina Legnani, kes lepingu alusel töötas Peterburis Maria teatris.[1] Ballettmeister Marius Petipa pidas Legnanit Euroopa parimaks tantsijaks.

Vaatamata Maria teatri baleriini Matilda Kšessinskaja suurele andekusele tantsijana, võlgnes ta suure osa oma karjääri edukusest Vene keiserlikule õukonnale. Pärast seda, kui Petipa andis nimetuse prima ballerina assoluta Pierina Legnanile, muutus Kšessinskaja oma Itaalia kolleegi suhtes veelgi kiivamaks ja nördinumaks, sest pidas ennast keiserliku balleti tipuks. Kui Petipa talle assoluta'-kategooriat ei andnud, pöördus Kšessinskaja kaebusega keiserliku õukonna ministeeriumi poole, kus tema kaebus rahuldati. 1896. aastal sai ta teisena nimetuse prima ballerina assoluta.[2]

Nimetuse prima ballerina assoluta saanuid[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti baleriinidest[muuda | muuda lähteteksti]

Lea Tormis kirjutas 1967. aastal, et "Tiiu Randviirust on saanud baleriin selle sõna parimas tähenduses – "ballerina assoluta", kui tarvitada itaalia terminit. Tema loominguga on eesti ballett jõudnud maailmatasemeni".[6]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Primaballerina assoluta. educalingo.com
  2. Matilda Kschessinskaya. petipasociety.com
  3. Melinda Esterházy: Gedenken an eine Grande Dame. kurier.at, 26 mai 2020.
  4. Plisetskaya, Maya. ballerinagallery.com
  5. Yvette Chauviré : France's Prima Ballerina Assoluta. vaimusic.com/
  6. Lea Tormis. "Eesti balletist". Tallinn, Eesti Raamat 1967, lk 181.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]