Potsataja

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib kirjandusteose tegelasest; multifilmi kohta vaata lehekülge Potsataja (multifilm)

Potsataja ja Krokodill Gena postmargil

Potsataja (vene keeles Чебурашка) on tuntud vene lastekirjaniku Eduard Uspenski loodud tegelane. Esmakordselt astus ta üles raamatus "Krokodill Gena ja sõbrad" (vene keeles "Крокодил Гена и его друзья", 1966). Potsataja on väike, suurte kõrvade, suurte sõbralike silmadega ja pruunika karvaga teadusele tundmatu loomake, kes elab troopikametsades.

Potsataja lugu[muuda | muuda lähteteksti]

Juhuse läbi apelsinikastis linna reisinud Potsataja asub tööle allahinnatud kaupade kaupluses. Ta elab üksildast elu poe ukse kõrval telefonikabiinis. Samas linnas elab krokodill Gena, kes töötab loomaaias krokodillina ja otsib kuulutuse teel endale sõpru. Tänu linna riputatud kuulutustele saavadki kokku raamatu kangelased – Gena, pioneer Galja ja Potsataja. Koos otsustatakse asutada Sõpruse Maja, et viia kokku neid, kes otsivad sõpru. Potsatajale, Genale ja Galjale loobivad kaikaid kodaraisse õel vanatädi Kübaramoor ja tema rott Larissa.

Populaarsus[muuda | muuda lähteteksti]

Vene näitleja Jelena Vajenga Potsataja rollis

Juba esimese multifilmi ilmumise järel said Potsataja ja Gena populaarseks kogu NSV Liidus, nendest on tehtud tohutu hulk anekdoote. 2004. aasta suveolümpiamängudel oli Potsataja Venemaa olümpiakoondise maskott.

Potsataja populaarsus on põhjustanud vaidlusi autoriõiguste üle. Kuigi kirjanik patenteeris Чебурашка nime ja kirjelduse, on Potsataja üldsusele tuntud välimus Leonid Švartsmani looming. Švartsman aga joonistas Potsataja filmistuudio "Sojuzmultfilm" töötajana ning seega kuulub loomakese väljanägemine stuudiole, õigemini selle õigusjärglasele.

Segadustest hoolimata on Potsatajast saanud staar Jaapanis, kus tema käekäigu eest kinolinal ja mänguasjapoes seisab hea Petit Grand Publishing Inc. Tōkyō televisioon kavatseb valmistada veel 50 seeriat Potsataja ja tema sõprade seiklustest. Stsenaariumi autoriks on taas Eduard Uspenski ning kunstnikuks Leonid Švartsman.

Multifilmid[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatu ainetel on valminud neli multifilmi:

Filmistuudio: "Sojuzmultfilm"
Stsenaarium: Roman Katšanov, Eduard Uspenski
Režissöör: Roman Katšanov
Kunstnik: Leonid Švartsman
Helilooja: Vladimir Šainski
Potsataja osas: Klara Rumjanova

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]