Phillips Idowu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Phillips Idowu Berliini MM-il 2009. aastal.

Phillips Olaosebikan Idowu (sündinud 30. detsembril 1978 Hackneys, Londonis) on Suurbritannia kergejõustiklane, kolmikhüppaja.

Idowu harrastas noorena korvpalli ja Ameerika jalgpalli. 1997. aastal tuli ta kolmikhüppes nii Inglismaa koolinoorte meistriks kui ka kuni 20-aastaste meistriks ja sai samal aastal noorte Euroopa meistrivõistlustel neljanda koha. 1999. aastal tuli ta Inglismaa kuni 23-aastaste meistriks.

2000. aasta olümpiamängudel Sydneys sai ta tulemusega 17.08 kuuenda koha. 2001. aastal võitis ta Euroopa karikavõistlustel kolmikhüppe tulemusega 17.23 ja jäi Edmontonis toimunud maailmameistrivõistlustel üheksandaks. 2002. aasta Rahvaste Ühenduse mängudel sai Idowu tulemusega 17.68 hõbemedali. Hiljem oli ta samal aastal Münchenis peetud Euroopa meistrivõistlustel viies ja IAAF-i Grand Prix' finaalvõistlustel seitsmes.

2003. aastal jäi tal kogu hooaeg põlveoperatsiooni tõttu vahele. Järgmisel aastal jõudis ta Ateenas toimunud 2004. aasta olümpiamängudel finaali, kui ei saanud seal kolmel katsel tulemust kirja. 2005. aastal tuli ta Inglismaa sisekergejõustiku meistriks, kuid ei saanud finaali Euroopa sisemeistrivõistlustel Madridis.

2006. aasta Rahvaste Ühenduse mängudel Melbourne'is võitis Idowu kuldmedali ja sai viienda koha Göteborgis Euroopa meistrivõistlustel. Järgmisel aastal tuli ta Birminghamis Euroopa sisemeistrivõistlustel Euroopa meistriks ja hüppas maailmameistrivõistlustel Osakas end kuuendaks. Idowu võitis 2008. aasta sisemaailmameistrivõistlustel Valencias MM-kulla tulemusega 17.75.

2008. aasta OM-ile Pekingis läks Idowu kolmikhüppe võistlusele suursoosikuna, kuna tema nimel oli hooaja parim tulemus maailmas. Ta suutis oma hooaja parimat tulemust veel parandada tulemuseni 17.62, kuid olümpiakulla võitis siiski Portugali sportlane Nelson Évora viis sentimeetrit parema tulemusega.

2009. aasta maailmameistrivõistlustel Berliinis tuli ta maailmameistriks hooaja tipptulemusega 17.73.

Triple Jump,Idowu Phillips, Beijing 08.jpg

Saavutused[muuda | muuda lähteteksti]

Olympic Rings.svg Olümpiamängud[muuda | muuda lähteteksti]

Maailmameistrivõistlustel[muuda | muuda lähteteksti]

Sisemaailmameistrivõistlustel[muuda | muuda lähteteksti]

Euroopa sisemeistrivõistlustel[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvaste Ühenduse mängudel[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Spordialaliitude, meedia esindajate ja fännide hääletuse tulemusel valiti Phillips Idowu 2009. aasta Euroopa parimaks meeskergejõustiklaseks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]