Patuoinas (maal)

Allikas: Vikipeedia
"Patuoinas"
"Scapegoat"
Autor William Holman Hunt
Loomisaeg 18541856
Liik maal
Tehnika õlimaal
Materjal lõuend
Mõõtmed 86 cm × 140 cm
Asukoht Leedi Leveri kunstigalerii
Port Sunlightis Inglismaal
Koordinaadid 53° 21′ 21″ N, 2° 59′ 57″ W
Meediafailid Wikimedia Commonsis
Autor William Holman Hunt
Loomisaeg 1854–1855
Liik maal
Tehnika õlimaal
Materjal lõuend
Mõõtmed 33,7 cm × 45,9 cm
Asukoht Manchesteri kunstigalerii
Inglismaal
Inventarinumber 1906.2
Koordinaadid 53° 28′ 43″ N, 2° 14′ 29″ W
Meediafailid Wikimedia Commonsis

"Patuoinas" (inglise keeles "Scapegoat" (sõna-sõnalt 'patukits') on inglise kunstniku William Holman Hunti (18271910) õlimaal lõuendil.

Ajavahemikus 18541856 valminud teosel on kujutatud kolmandas Moosese raamatus kirjeldatud patuoinast. Lunastuspühal mähiti kitse sarvede ümber kogukonna patte sümboliseeriv punane kangas ja aeti kits minema. Sel moel vabanes kogukond pattudest.

Hunt alustas maalimist Surnumere kaldal ja lõpetas teose oma Londoni ateljees. Maalist valmis kaks versiooni. Esimesena valminud väiksem, tumedama karvaga kitse ja vikerkaarega teos asub Manchesteris, teine Liverpooli lähedal Port Sunlightis Leedi Leveri galeriis.[1][2] Kunstnik maalis neid versioone vaheldumisi, aga väiksemat, Manchesteri versiooni peetakse eeltööks suuremale, Liverpooli versioonile, sest just selle saatis kunstnik Kuningliku Kunstiakadeemia näitusele.

Kolmandas Moosese raamatus on kirjeldatud patuoinast, kes tuleb israeliitide hõimude karjadest rituaalselt välja heita osana pattude andekssaamise protsessist. Kooskõlas traditsioonilise kristliku teoloogiaga uskus William Hunt, et patuoinas oli Jeesuse lunastusohvri eelkäija ja sümboliseeris Jeesuse seda külge, mida Jesaja on kirjeldanud kui Jumala kannatavat teenrit. Hunt laskis pildiraamile kirjutada kaks piiblitsitaati: «Tõepoolest võttis ta enese peale meie haigused ja kandis meie valusid! Meie aga pidasime teda vigaseks, Jumalast peksetuks ja vaevatuks!» (Jesaja 53:4) ja «Sikk kannab enesega kõik nende patud tühjale maale, sikk lastagu kõrves lahti.» (Kolmas Moosese raamat 16:22).

"Patuoinas" on ainus suur teos, mis valmis Huntil tema esimese reisi ajal pühale maale. Selle reisi võttis ta ette sisemise religioossuse kriisi tõttu. Ta käis piibli sündmustikuga seotud paikades, et uurida usu ja tõe seost. Jeruusalemmas kohtus ta müstiku ja maailmalõpukuulutaja Henry Wentworth Monkiga, kellel olid oma seisukohad patuoina tähenduse ja viimsepäeva peatse tuleku kohta. Usuliselt kuuluvuselt oli ta kristlik sionist.

Hunt valis maali teema toorast ja see oli osa juutide kristlusse ümberpööramise programmist. Tema meelest sobis judaismi seisukoht patuoina tähendusest kokku kristluse õpetusega Messiast kui kannatavast kujust. Ta kirjutas maalikunstnikust sõbrale John Everett Millais'le: «Ma olen rõõmus, et ["Patuoinas"] võib olla vahend, mis juhatab iga vastuvõtliku juudi nägema vihjet Messiale sellisena, nagu ta oli, mitte niisugusena, nagu teda mõistavad nemad, ajutise kuningana.»

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. The Scapegoat, Lady Lever Art Gallery
  2. "The Scapegoat / WILLIAM HOLMAN HUNT, 1854–1855". www.liverpoolmuseums.org.uk (inglise). Vaadatud 18.03.2017.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Bronkhurst, Judith, Wiliam Holman Hunt, A Catalogue Raisonné, vol. 1, p. 180.
  • Fleming, G. H., John Everett Millais: A Biography, 1998, Constable, p. 158.