Kuninglik Kunstiakadeemia

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Suurbritannia akadeemiast; Rootsi akadeemia kohta vaata artiklit Kuninglik Kaunite Kunstide Akadeemia

Kuninglik Kunstiakadeemia asub Londonis Burlington House'is Piccadilly tänaval.

Kuninglik Kunstiakadeemia (ka Kuninglik Akadeemia) (inglise keeles Royal Academy of Arts, lühendatult RA) on Inglismaal Londonis Piccadilly tänaval Burlington House'is asuv mõjukaim kunstnike ühendus Suurbritannias.

Asutamine ja asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Kuninglik akadeemia asutati 10. detsembril 1768. Sel päeval kinnitati ka akadeemia 40 esimest liiget.

1868. aastal kolis kunstiakadeemia Burlington House'i Piccadillys, siin tegutseb akadeemia tänini.

Liikmeskond[muuda | muuda lähteteksti]

Tänapäeval on Kuningliku Akadeemia koosseis piiratud 80 kohaga, millest 14 kohta on reserveeritud skulptoritele, 12 arhitektitele ja 8 kunstnik-graveerijatele; ülejäänud 46 kohta on maalikunstnike päralt. Uusi akadeemikuid (lühendatult R.A.) valivad akadeemia tegevliikmed akadeemia peaassambleel.

Kategooria "Kuningliku Akadeemia assotsieerunud liige" (A.R.A.) võeti kasutusele 1769. aastal eesmärgiga teha sobivate kandidaatide eelvalik, mille põhjal täita tulevikus vakantsed akadeemikute kohad. Assotsieerunud liikme kategooria kaotati 1991. aastal.

Aastal 1918 otsustati, et kõik akadeemikud ja assotsieerunud liikmed, kellel täitub 75. eluaasta, valitakse ümber seeniorliikmeks. Sellega tekitati vabad kohad uute akadeemikute valimiseks. Akadeemia seeniorliige säilitas kõik oma privileegid. Kui akadeemiasse valitu on juba valimise ajal vanem kui 75-aastane, siis valitakse ta kohe seeniorliikmeks (liikmete arv selles kategoorias ei ole piiratud). Nii näiteks väljapaistev ehitusinsener Ove Arup valiti 91 aasta vanuselt 1987. aastal seeniorliikmeks (Senior R.A.). Seeniorliikme nime järele kirjutatakse samasugused post-nominal letters kui tegevliikmete puhul (RA 'Kuninglik akadeemik'). Et eristada seeniorliikmeid tegevliikmest, on kirjanduses vahel kasutatud ka mõistet 'auliige' (Honorary Royal Academician) .

Akadeemia liikmete hulgas on olnud tuntud kunstnikke, näiteks Thomas Gainsborough, William Turner, John Constable, John Everett Millais jt, nüüdisaja väljapaistvamatest arhitektidest on akadeemiasse valitud näiteks Norman Foster, Richard Rogers, Philip Dowson.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]