Pahk

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Tamme pahk
Pahk.jpg

Pahkadeks ehk gallideks ehk granuloomideks nimetatakse farmaatsias mõnede taimede lehtedel, võrsetel, okstel või tüvel putukakahjustuse tagajärjel tekkivaid kasvajataolisi moodustisi.[1]

Pahad tekivad üldjuhul teatavate putukate (näiteks pahkvaablaste), bakterite jt eritatavatest ärritatavatest ainetest, mis taimekoel kutsuvad esile haigusliku paikse vohanguna.

Türgi galle (Gallae turcicae) esineb portugali tammel ja neid põhjustab pahklane Cynips tinctoria. Hiina gallid (Gallae chinensis) tekivad hiina sumahhil (Rhus chinensis) ja nende tekitajaks on lehetäi Schlechtendalia chinensis.

Türgi gallide teket põhjustav emasputukas muneb lehe sisse munad. Need ärritavad lehekude. Pahklase mune ümbritsev parenhüümkude hakkab vohama ja tekib pahk. Pahas areneb tõuk, kes eritab parkainerikast tumepruuni massi. Täiskasvanud putukas aga närib paha seina augu ja väljub, kui mingil põhjusel ta seda teha ei jõua siis hukkub.

90% Kesk-Euroopas tuntud 170 pahamoodustajatest putukatest elutseb tammedel.[2]

Ungari gallid (Gallae hungaricae) tekivad hariliku tamme lehtedel pahklase Cynips lignicola elutegevuse tagajärjel. Harilikult tammelt saadakse ka inglise galle, neid tekitab Adleria kollari.

Galle kasutatakse droogina ja neid kogutakse sügisel.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Ain Raal. "Maailma ravimtaimede entsüklopeedia". Eesti Entsüklopeediakirjastus. 2010. Lk 381-382
  2. Ain Raal. "Seitse tervendavat puud". Tartu Ülikooli Kirjastus. 2012. Lk 130

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]