P. L. Travers

Allikas: Vikipeedia
P. L. Travers (siis veel Helen Lyndon Goffi nime all) Shakespeare'i näidendis "Suveöö unenägu" Titania rollis (umbes 1924)

Pamela Lyndon Travers (kodanikunimega Helen Lyndon Goff; 9. august 1899 Queensland, Maryborough23. aprill 1996 London) oli Austraalia päritolu inglise kirjanik, Mary Poppinsi tegelaskuju looja.[1]

Traversi luuletusi hakati avaldama juba siis, kui autor ise oli teismeline. Seejärel esines ta näitlejana Austraalias ja Uus-Meremaal ringreisidel Shakespeare'i teoseid mängivas näitetrupis.

1924. aastal naasis ta Inglismaale ja pühendus kirjanduslikule tegevusele varjunime P.L. Travers all. Initsiaale kasutas ta sellepärast, et oleks raskem aru saada, et ta naine on.

Travers on Mary Poppinsi raamatusarja "Mary Poppins" autor. Selle esimene romaan "Mary Poppins" ilmus 1934 ja sai kohe väga menukaks. Travers kirjutas sellele 7 järge, millest viimane ilmus 1988.

1964 valmis Disney stuudios film "Mary Poppins", milles peaosa mängis Julie Andrews. See valmis peamiselt romaanisarja esimese raamatu põhjal, kuid pisut kasutati ka hilisemaid raamatuid. Film oli nomineeritud 13 Oscari kandidaadiks ja võitis neist viis: parim naispeaosaline (Andrews), režissöör, algupärane muusika, laul ja eriefektid. 7 korda kaotas ta filmile "Minu veetlev leedi", mis oli nomineeritud 12 Oscari kandidaadiks ja võitis neist 8. Kuid Traversile enesele ei meeldinud film üleüldse ja ta keeldus kõigist hilisematest pakkumistest filmile järg teha.

1983 valmis Nõukogude Liidus muusikafilm "Hüvasti, Mary Poppins".

Traversi sallimatus filmi ja eriti Disney stuudio vastu oli nii suur, et kui ta oli juba üle 90 aasta vana ning briti teatriprodutsent Cameron Mackintosh soovis luua muusikali "Mary Poppins", nõustus Travers üksnes tingimusel, et üksnes Inglismaal sündinud kirjanikud (ja eriti mitte ameeriklased) tohivad selle tegemises osaleda ja mitte keegi ei tohi neist olla filmide tegemisega seotud. See välistas muuhulgas vendadel Shermanitel muusikali jaoks uute laulude kirjutamise. Siiski tohtis muusikalis kasutada olemasolevaid, juba filmis kõlanud laule. Need tingimused kirjutas ta sisse ka oma testamenti.

1977. aastal tõsteti Travers aadliseisusse.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]