Mine sisu juurde

Pēterupe (Saulkrasti)

Allikas: Vikipeedia
Saulkrasti luteri kirik Pēterupes

Pēterupe, vanasti ka Pēterkapella on Läti linna Saulkrasti osa. Saulkrastiga liideti see piirkond aastal 1933. Pēterupe asub linna keskosas. Pēterupes on keskkool, luteri kirik, ajaloomuuseum ja Saulkrasti raekoda.

XVI sajandil püstitati Pēterupesse puidust Püha Peetruse kabel. Rootsi ajal teenindas seda Lēdurga koguduse vaimulik, aga aastast 1653 aastani 1700 oli sellel oma vaimulik. Hiljem kuulus kogudus kas Liepupe kihelkonda või Krimulda kihelkonda. Aastal 1864 ehitati külla uus kivist kirikuhoone.[1]

XVII sajandil hakkas Pēterupet läbima Tallinna–Pärnu–Riia postimaantee vana trass, seal oli ka hobupostijaam. XVIII sajandi lõpus postijaam suleti ja avati postimaantee uus trass.

Aastal 1890 püstitati külla Meeresruh nime kandev villa, kus Esimese maailmasõja ajal elas Läti helilooja Jāzeps Vītols.[2] Aastal 1897 ehitati endine Plade kõrts ümber koolimajaks.

Aastal 1933 liideti Neibāde ja Pēterupe Saulkrastiks. Aastal 1935 avati nende kahe asula vahelisel alal Saulkrasti raudteejaam.

Regionaalse kaitse all on Pēterupe kiriku kantsel ja selle maalitud uksed. Riikliku kaitse all on kirikus asuv A. A Pistohlkorsi epitaaf.[3]