Põltsamaa II maailmasõja matmispaik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Põltsamaa II maailmasõja matmispaiga mälestusmärk. 1947. Tagaplaanil on Uue-Põltsamaa mõisa kalmistu kabel.
Foto: Robert Treufeldt, 08.03.2014

Põltsamaa II maailmasõja matmispaik on Teise maailmasõja aegne matmispaik Põltsamaa kihelkonnas Viljandimaal, tänapäevase haldusjaotuse järgi Põltsamaa linnas Jõgeva maakonnas.

Matmispaik asub Põltsamaa kalmistu vana osa kirdekülje ja Uue-Põltsamaa mõisa kalmistu edelakülje vahel. Väidetavalt on siia maetud II maailmasõjas Nõukogude poolel langenud sõjamehed. Hilisematel nimetahvlitel on 59 langenu nimed.

Eestis on see matmispaik on oma planeerimis- ja kujunemisloo tõttu erandlik. Harvaesinevalt poolringikujuline matmispaik oli osa Põltsamaa uue paraadtänava ja -haljasala 1945. aasta planeeringust.

Suurest sillast üle II maailmasõjas hävinenud alade oli kavandatud läbimurre Marja tänavale, millest oleks siis saanud Põltsamaa uus paraadpeatänav. Marja uuest esindustänavast idasse oli kavandatud suur paraadlik haljasala.

Haljasala kavandati laiendada Põltsamaa kalmistu vana osa arvelt. Nõukogude sõjameeste hauad oleksid olnud selle plaani järgi uue maastikukujunduse poolringikujulises koondumispunktis. Uuele kujundusele ette jääva Põltsamaa kalmistu vana osa hauatähised oleksid tõenäoliselt lihtsalt hävitatud.

Praegune mälestusmärk püstitati matmispaigale 1947. aastal. Uue paraadtänava ja -haljasala muud osad jäid teostamata ning Põltsamaa kalmistu vana osa jäi hävitamata.

Matmispaik on 1997. aastast riiklik ajaloomälestis, sellel on ühine kaitsevöönd Põltsamaa kalmistu ja Uue-Põltsamaa mõisa kalmistuga.[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]