Pärnu ordulinnus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Punane torn (vangitorn).

Pärnu ordulinnus oli linnus Pärnu jõe suudmes, jõe vasakul kaldal.

Pärnu linnust on esmakordselt mainitud 1265. aastal. Linnus ehitati Liivi ordu poolt Pärnu jõe vasakule kaldale. Linnuse ümber kujunes asula, mida hakati nimetama Uus-Pärnuks. Üle jõe asuvat Saare-Lääne piiskopi rajatud asulat kutsuti Vana-Pärnuks.

Pärnu ordulinnus koosnes konvendihoonest ja kahest eeslinnusest. Väidetavalt rajati konvendihoone ja esimene eeslinnus 1311. aastal, ordumeister Gerhard von Jorki valitsusajal. Eeslinnuse vanimateks osaks peetakse selle väravaehitisi. Hiljem ehitati ümber Uus-Pärnu ala ka kivimüür ja teine eelkindlus, et kindlustada Pärnu linna ja linnust[1]. Arvatavasti ehitati siis ka väikesed flankeerivad ümartornid eeslinnuse nurkadesse, mis küll hiljem ümber ehitati. Ainult linnuse edelanurgas asuv torn jäi ümber ehitamata.

Vaade Pärnule üle jõe Rääma poolt 1554. aastal.

Linnus sai kahjustada Liivi sõjas ning järgnenud Poola-Rootsi sõjas.

Linnusest on säilinud vaid 15. sajandil rajatud vangitorn linnamüüri kagunurgas, mis on ainus säilinud keskaegse Uus – Pärnu kaitsetorn. Tuntud kui Punane torn. Nime sai ta raudkividest torni seest ja väljast katnud telliskivivoodri järgi. 1624. aastal oli torn neljakorruseline, 6 meetri sügavuse vanglakorrusega. Tänaseks on säilinud kolm korrust, mis on 1780. aastal Linnavangla laiendamiseks tehtud ümberehituse tulemus.

Torn restaureeriti ilma telliskivivoodrit taastamata aastatel 19731980. See torn asub Hommiku tänaval.

Praeguseks on säilinud ka linna müüride vallid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]