Osara lagendikud

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Osara lagendikud (soome keeles Osaran aukeat või Osaran aukot) on Soomes Kainuu maakonnas, Põhja-Pohjanmaa maakonnas Pudasjärvi linnas ja Lapi maakonnas Posio vallas paiknevad lageraiealad, mis olid omal ajal Euroopa suurimad. Raietegevus sealkandis algas pärast Teist maailmasõda 1940. aastate teisel poolel ning jätkus 1960. aastate lõpuni. Ühtekokku langetati sel ajavahemikul metsa enam kui 20 000 hektarilt. Puitu saadi rohkem kui 1,2 miljoni kuupmeetrit.

Nimi Osara lagendikud tuleneb Soome metsavalitsuse toonase tegevdirektori Nils Osara nimest, ehkki lageraie algas juba tema eelkäija Mauno Pekkala ajal.

Kriitika[muuda | muuda lähteteksti]

Lageraie Osara lagendikel pälvis algusest peale tugevat kriitikat. On kardetud, et tühermaad muutuvad tundraks. Metsa taastumise probleeme on seotud ka seemnematerjali liialt lõunapoolse päritoluga. Mõnes piirkonnas ongi tulnud metsa korduvalt istutada.[1]

Praegune olukord[muuda | muuda lähteteksti]

Nüüdseks kasvab Osara lagendikel 12–14-meetrine tihe puistu. Noor ühetasane männik ulatub silmapiirini. Enamik alast jõuab peagi esimese harvenduseni. Osal raiealast on noorendik siiski veel üsna madal.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 18. jaanuar 2011. Vaadatud 12. detsembril 2011.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  2. http://www.storaenso.com/Documents/terve-metsa-syyskuu-2007.pdf[alaline kõdulink]

Selle artikli kirjutamisel on kasutatud soomekeelset artiklit fi:Osaran aukeat seisuga 12. detsember 2011.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]