Organon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Aristotelese loogika-alastest töödest, muusikažanri kohta vaata artiklit Organum.

Organon (kreeka όργανον – 'tööriist', 'organ') on Aristotelese peripateetikutest järgijate antud koondnimi ta kuuele loogikaalasele tööle. Nendeks on: "Categoriae" ehk "Kategooriad"[1], "De interpretatione"[2] ehk "Tõlgendusest", "Analytica priora"[3] ehk "Esimene analüütika", "Analytica posteriora"[4] ehk "Teine analüütika", "Topica" ehk "Toopika" ja "De sophisticis elenchis" ehk "Sofistlikud vastuväited".

Aristotelese jaoks polnud loogika iseseisev teadus vaid tööriist (instrument) kõigi teaduste jaoks. Talle endale oli see üksnes programm ja ideaal. "Sofistlikes vastuväidetes" toob Aristoteles välja oma algataja rolli: "Deduktsiooni alal ei olnud varasemast olemas üldse mitte midagi." Kurjad keeled räägivad, et Aristoteles olevat loogika loonud vaid selleks, et aeglase taibuga Aleksander Suurele oma õpetust selgitada.[viide?] Järgnevalt lõi matemaatik Eukleides sarnastele põhimõtetele ülesehitatud teadusliku teooriana aksiomaatilise geomeetria.

Araablaste maailmapildis oli väike Organon aristotellik dialektika ja suur Organon aristotellik metafüüsika.[viide?] 17. sajandi alguses kirjutas Francis Bacon "Uue Organoni" (Novum Organum).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Tõlge E. M. Edghill (2007). "Categories" (PDF). The University of Adelaide Library.
  2. Translation E.M. Edghill. "On interpretations". classcs.mit.edu.
  3. Translation A. J. Jenkinson. "Prior Analytics". classics.mit.edu.
  4. Translated by G. R. G. Mure. "Posterior Analytics". classics.mit.edu.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]