Organon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Aristotelese loogika-alastest töödest, muusikažanri kohta vaata artiklit Organum.

Organon (kreeka όργανον tähendab "tööriista", organit) on Aristotelese peripateetikutest järgijate antud koondnimi ta kuuele loogika alasele tööle. Nendeks on (ladina keeles): Categoriae, De interpretatione, Analytica priora, Analytica posteriora, Topica ja De sophisticis elenchis ("Kategooriad", "Tõlgendusest", "Esimene analüütika", "Teine analüütika", "Toopika" ja "Sofistlikud vastuväited").

Aristotelese jaoks polnud loogika iseseisev teadus vaid tööriist (instrument) kõigi teaduste jaoks. Talle endale oli see üksnes programm ja ideaal. "Sofistlikes vastuväidetes" toob Aristoteles välja oma algataja rolli: "Deduktsiooni alal ei olnud varasemast olemas üldse mitte midagi." (Kurjad keeled räägivad, et Aristoteles olevat loogika loonud vaid selleks, et aeglase taibuga Aleksander Suurele oma õpetust selgitada). Järgnevalt lõi matemaatik Eukleides sarnastele põhimõtetele ülesehitatud teadusliku teooriana aksiomaatilise geomeetria.

Araablaste maailmapildis oli väike Organon aristootellik dialektika ja suur Organon aristootellik metafüüsika. 17. sajandi alguses kirjutas Francis Bacon "Uue Organoni" (Novum Organum).

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]